Data: 02.01.2013
Autor: Beata Branicka

ARTLine prawie flagowym projektem UE

Z przyjemnością zawiadamiamy, że projekt Art Line, w którym udział bierze Galeria EL, został nominowany do wyróżnienia jako projekt flagowy Unii Europejskiej w zakresie sztuki współczesnej i współpracy kulturalnej. Tym samym, projekt stał się częścią nowego planu działania dla strategii Morza Bałtyckiego. Art Line został doceniony jako projekt najwyższej jakości oraz modelowy przykład bardzo dobrej współpracy artystycznej w Europie.

W ramach projektu realizowana jest wirtualna platforma, która w przyszłości posłuży szkołom artystycznym i artystom, jako pole wymiany doświadczeń i współpracy.
Szczególne uznanie ekspertów Art Line zdobył za partnerstwo oparte na wzajemnym uczeniu się i wymianie doświadczeń, sposób nawiązanej współpracy i jej trwałe rezultaty oraz fakt, że efekty projektu znajdują swoje odzwierciedlenie na szerokim polu, poza lokalnymi i narodowymi kontekstami.
W przyszłym roku Galeria EL podejmie kolejne działania w ramach projektu.
W marcu zobaczymy wystawę prezentującą efekty warsztatów zorganizowanych przez Kulturzentrum Ronneby we współpracy z Waterjet Lab w Ronneby oraz Machine Art Design/MAD Studio w Karlshamn. Podczas warsztatów 12 artystów z 5 krajów nadbałtyckich eksperymentowało w technikach modelingu 3D oraz cięcia wodą. Na wystawie w Galerii EL zaprezentowane zostaną szkice, modele i obiekty, które powstały w czasie pracy artystów.
Kolejnym działaniem Galerii EL, w sposób zaawansowany wykorzystującym najnowsze technologie, będzie realizacja rzeźby odwołującej się do Morza Bałtyckiego, jako elementu łączącego kraje nadbałtyckie i partnerów projektu. Rzeźba umieszczona zostanie w przestrzeni publicznej Elbląga, natomiast, dzięki wykorzystaniu systemu tzw. rzeczywistości rozszerzonej (ang. Augmented Reality), w sposób interaktywny i w czasie rzeczywistym oglądać ją będą mogli także mieszkańcy dwóch innych miast w krajach zaangażowanych w projekt. Będzie to pierwsza z kolekcji elbląskich form przestrzennych, która posiadać będzie swoje „bliźniaczki” w przestrzeni innych miast. W ramach projektu zaplanowane zostały także warsztaty związane z technologią cięcia wodą oraz prezentacja wszystkich filmów dokumentujących dotychczasowe działania.
Dodaj komentarz