Data: 27.03.2012
Autor: Beata Branicka

Poezja, historie, piosenki, rap... Spoken word w Galerii EL

Czy możliwe jest, że w przeciągu 10 minut, bez przygotowania, jestem w stanie skonstruować tekst na dowolny temat, mniej lub bardziej abstrakcyjny – od ulubionego miejsca na wakacje, poprzez „sypialnię głodu” czy „fioletowy ośmiościan”, na kościotrupie na dnie morza kończąc? Okazuje się, że jest to możliwe i w dodatku przychodzi łatwiej niż można by przypuszczać. Nie chodzi o pisanie na czas, ani o przygotowanie zawiłych elaboratów, ale o przyjemność i zabawę słowami, które inspirują i, choć nie do końca wiadomo jak i kiedy, zaczynają układać się w historię.

W ubiegły weekend (24-25 marca) w Galerii EL odbyło się pierwsze spotkanie w ramach warsztatów poezji spoken word – słowa mówionego, poezji pisanej z myślą o prezentacji jej na scenie.

Jak mówi prowadzący warsztaty, Wojtek Cichoń:

Poezja spoken word to poezja, historie, piosenki, rap – wszystko, co zostało napisane z myślą o scenie, o tym, że zostanie opowiedziane słuchaczowi, a nie podane mu w formie kartki zadrukowanej literkami. Nie wiem, czy można kogoś nauczyć bycia dobrym poetą/slamerem, ale na pewno można dać mu kilka wskazówek i zachęcić do odnalezienia i rozwijania swojego indywidualnego głosu na scenie podczas slamu. Dobrego slamera wyróżnia szczerość, dystans do siebie, dobry warsztat pisarski jak i sceniczny. Slam poetycki jest formą, dzięki której w Polsce zaczęto mówić o demokratyzacji poezji, jak i występować z wierszami na scenie. Mam nadzieję, że przybliży on Polakom, czym jest spoken word i zarazem pokaże, jak wiele twórczości można określić mianem poezji. Slam poetycki służy trochę jako platforma dla wielu różnych głosów, które z czasem mogą stać się rozpoznawalne nie tylko na scenie slamowej czy hiphopowej, ale i literackiej czy muzycznej.

W przypadku warsztatów realizowanych przez Galerię EL w ramach projektu „miasto_słowo_dźwięk”, inspiracją do opowiedzenia poszczególnych historii będą elbląskie formy przestrzenne – ich kształty, kolory, miejsce w przestrzeni. Temat potraktować można bardzo dosłownie, można też jedynie luźno do niego nawiązać. Oprócz wskazówek dotyczących konstrukcji tekstu i jego dynamiki, uczestnicy warsztatów oswoją się ze sceną i przygotują do prezentacji na niej swoich własnych tekstów. Seria spotkań warsztatowych zakończona zostanie słownym performance przygotowanym w Galerii EL.

Kolejne spotkanie warsztatowe odbędzie się w dniach 14-15 kwietnia. Serdecznie zapraszamy na nie wszystkich tych, którym „umknęło” spotkanie pierwsze.

Więcej informacji dotyczących projektu znajdziecie Państwo na stronie Galerii EL: www.galeria-el.pl oraz na profilu Galerii na facebooku: www.facebook.com/GaleriaEL, a także pisząc na adres: marta@galeria-el.pl.

Projekt „miasto_słowo_dźwięk” dofinansowany został przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Edukacja kulturalna”.

Marta Karaś, Galeria EL

Fotorelacja z zajęć:
Dodaj komentarz