Data: 26.11.2012
Autor: Beata Branicka

Srebrne odznaczenie Gloria Artis dla Janusza Hankowskiego

23 listopada w Lidzbarku Warmińskim zainaugurowano sezon kulturalny na Warmii i Mazurach. Podczas uroczystości wręczono także odznaczenia ludziom kultury. Jednym z wyróżnionych jest Janusz Hankowski, który odebrał srebrne odznaczenie Gloria Artis.

Janusz HankowskiMedal Gloria Artis Zasłużony Kulturze to odznaczenie nadawane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na wniosek ministrów, rektorów szkół wyższych, marszałków lub wojewodów. Odznaczani są nim osoby lub instytucje, wyróżniające się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego. Wśród osób wyróżnionych znajduja się takie osobistości jak: Krzysztof Warlikowski, Agnieszka Odorowicz, Chris Niedenthal czy Leon Tarasewicz.

Janusz Hankowski (ur. w 1933 r.) to malarz doskonale znany elblążanom. Studiował etnografię na Uniwersytecie Warszawskim. Ukończył Wydział Malarstwa Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku, w pracowni prof. Stanisława Teisseyre'a. Współzałożyciel i autor nazwy Galerii EL, współtwórca „Salonu Elbląskiego - imprezy, która w roku 2013 będzie miała swoją 27 edycję. Zajmuje się malarstwem, tkaniną artystyczną i grafiką.

Z okazji 80 urodzin artysty Galeria EL planuje w przyszłym roku jubileuszową wystawę prac oraz benefis Janusza Hankowskiego.
Dodaj komentarz