Data: 19.02.2019
Autor: Joanna Mierzejewska

Monika Wanyura-Kurosad / Kamienie milowe. Kamienie pamięci.

Centrum Sztuki Galeria EL zaprasza 28 lutego br. na godz. 18.00, na wernisaż wystawy zatytułowanej „Kamienie milowe. Kamienie pamięci”, prezentującej twórczość Moniki Wanyura-Kurosad, artystki z Krakowa, zajmującej się m.in. scenografią, grafiką, książką artystyczną i filmem.

Jest to wystawa monograficzna, ale mówiąca różnymi językami plastycznymi. Podstawowe medium twórczości artystki stanowi papier. Na ekspozycji obejmującej nawę główną, boczną i prezbiterium, będziemy mieli okazję zaobserwować i poznać różne możliwości twórczego wykorzystania tej materii.

Na wystawę złożą się powstałe na papierze rysunki, wykonane m.in. tuszem, akrylem. Niektóre z nich tworzyć będą rozbudowane instalacje na specjalnym, chińskim papierze, mającym tę właściwość, że jest on niezwykle delikatny i zarazem bardzo wytrzymały. Co więcej, daje także nadzwyczajne możliwości działania światłem w przestrzeni – można na nim malować, nakładać grube warstwy malatury, rzucać projekcje i go podświetlać.

Eksponowane będą książki artystyczne, stanowiące swoiste obiekty sztuki. Będzie można je nie tylko obejrzeć, ale też dotknąć, przewracać strony i czytać. Jest to zaplanowany przez artystkę element interaktywnej gry z odbiorcą i spotkania z poezją. Książki są bowiem plastyczną interpretacją twórczości poetyckiej Seamusa Heyneya, Tomasa Tranströmera, Gary Snydera, Paula Eluarda, Johna Donne'a. Jest to zarysowana przez artystkę podróż w wielowymiarowe światy wyobraźni wybitnych poetów i próba wejścia z nimi w dialog.

W swej twórczości Monika Wanyura-Kurosad często też sięga po wiersze Paula Celana, poety pochodzenia żydowskiego, reprezentanta niemieckojęzycznej poezji lat powojennych. Jeden z jego wierszy pod tytułem „Fuga śmierci” przedstawiony zostanie na wystawie w formie filmu podejmującego temat holocaustu.

Jednym z równie istotnych elementów wystaw przygotowywanych przez Monikę Wanyura-Kurosad jest nacisk na odtworzenie nastroju poezji, którą aktualnie artystka się inspiruje. W przypadku twórczości Celana, z jednej strony – wydobycie powagi, odczucia smutku po stracie kogoś bliskiego, z drugiej – przyleganie do rzeczywistości, radość z chwil, bycia tu i teraz.

Karina Dzieweczyńska, kuratorka wystawy

Na temat swojej wystawy w Galerii EL Monika Wanyura-Kurosad mówi:

Wystawa „Kamienie milowe. Kamienie pamięci” poświęcona jest zagadnieniu pamięci i czasu. Droga życiowa jest doświadczeniem metaforycznej podróży przez życie. Naznaczona wyborami, spotkaniami i rozstajami, jest fascynującym, głębokim doznaniem. Jest również procesem – odczuwanym i przeżywanym na wielu poziomach ludzkiej egzystencji. Od prostych decyzji i wyborów, aż po dotknięcie sacrum, doświadczenie mistyczne i przeżywanie osobistej drogi krzyżowej.

(...)

Wystawa zmierza w stronę architektury formy i przetworzenia rzeczywistości. Dominującym elementem wystawy jest instalacja z pasów papieru i luster, które przenoszą obraz rzeczywistości w wymiar mistyczny. Co jest rzeczywistością, a co mirażem? Kamienie dopełniające instalację stanowią metaforę trzech upadków Chrystusa. Abstrakcyjny, czarno-biały rysunek w technice tuszu, wpleciony jest w narrację wystawy. Ekspozycja jest próbą połączenia punktu, drgającej kreski, czerni i bieli, z obiektem działającym masą. Pomiędzy nimi otwiera się przestrzeń doświadczenia artystycznego, poszukiwania znaczeń i interpretacji rzeczywistości. Tytułowe kamienie milowe to istotne decyzje życiowe, wydarzenia i chwile warte zapamiętania. Opadają na dno pamięci, aby zostać w niej już na zawsze.

Kolorystyka wystawy oparta jest na czerni, bieli, skali szarości, a także na odcieniach fioletu - to kolor skłaniający do refleksji, wchodzenia w przestrzenie pomiędzy rzeczywistością, a światem mistycznym, pozazmysłowym. Odwrócenie, odbicie, odmienna perspektywa, widzenie rzeczy w sposób odwrotny, multiplikacja, to forma narracji, która myli tropy i wysadza z kolein rzeczywistości. Zachęca do poszukiwania głębi i innej perspektywy, odkrywania odmiennych sposobów dotykania świata. Papier i lustra, noszą ślady destrukcji, zarysowań, przecięć, zafarbienia, zamglenia. Ale niosą również wewnętrzny blask, ciepłe lśnienie. Łączą skrajności i kontrasty.

Monika Wanyura-Kurosad

Grafik, scenograf. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i Wydziału Grafiki w Katowicach. Pracuje na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie. Zajmuje się grafiką, rysunkiem, sztuką książki, instalacją i scenografią. Zrealizowała kilkanaście wystaw indywidualnych i wzięła udział w ponad 100 wystawach w Polsce i za granicą, m.in. w Belgii, Hiszpanii, Japonii, Kanadzie, Rumunii. Laureatka nagród i wyróżnień na międzynarodowych konkursach graficznych. Jako scenograf i kostiumograf zrealizowała spektakle teatru TV, filmy dokumentalne i przedstawienia teatralne.