Data: 10.05.2018
Autor: Katarzyna Grzymska

Przestrzenie-nieprzestrzenie

Centrum Sztuki Galeria EL zaprasza na wernisaż wystawy Ady Kamińskiej "Przestrzenie-nieprzestrzenie", który odbędzie się 10.05. o godz. 18.00. Wstęp na wernisaż jest bezpłatny. Wystawa potrwa do 08.06.

Ada Kamińska, rocznik 77.
Dyplom z malarstwa obroniła w 2002 roku, w pracowni Mieczysława Wiśniewskiego na toruńskim Wydziale Sztuk Pięknych. 
Wystawy
Uniwersytet Sztuki w Ankarze 1997, wystawa zbiorowa
Uniwersytet w Getyndze 1998, wystawa zbiorowa
Sonobar, Bydgoszcz 2002, Grupa Parter 02
KONTYNUACJE, Bydgoszcz BWA 2005, wystawa zbiorowa
Prezentacje sztuk wszelakich 2017 Malbork, wystawa zbiorowa

Cykl przestrzenie-nieprzestrzenie part I
Cykl powstał w latach 2015-2016. Kompozycje są proste, a formy geometryzujące. Kolory mocne, ciemne. Bazą jest chromowa zieleń i złoto. 
Cykl przestrzenie-nieprzestrzenie part II
Cykl powstawał w latach 2016-2017. Kompozycje z tego okresu cechuje prostota formy, ograniczająca się do monochromatycznych płaszczyzn. Do głosu dochodzą błękity i turkusy przełamane złotem. Delikatność prowadzenia pędzla w położonych detalach, prostokątne formy, wydobywają z płócien niejednorodne światło i delikatną wibrację, sprawiając wrażenie, jakby wynurzały się z obrazu. Ważnym elementem serii jest sama płaszczyzna barwna. Płótna często są bez ram, mają zamalowane, podwinięte brzegi, przeważnie mocowane z tyłu blejtramu, tak by dać wrażenie, że kompozycje są elementem większej całości.
Cykl przestrzenie-nieprzestrzenie part III
Cykl w kontynuacji. Powstaje od początku roku 2018. Nadal oscyluje w monochromatach, jednak formy stają się bardziej biologiczne, przywołujące skojarzenia z naturą. Wprowadzona do kompozycji biel porządkuje przestrzeń, oczyszcza ją. Dochodzi oranż. Nadal przedziera się złoto, błękity, turkusy i granaty. Formaty płócien są mniejsze. W porównaniu do dwóch poprzednich serii, skrajnie małe. Detal nabiera jeszcze większego znaczenia.