Data: 09.06.2014
Autor: Beata Branicka

Adam Pierończyk solo - koncert

Centrum Sztuki Galeria EL zaprasza na solowy koncert Adama Pierończyka, który odbędzie się w Galerii EL 26 czerwca o godz. 19. Bilety w przedsprzedaży 25 zł, w dniu koncertu 35 zł.

Podczas koncertu usłyszymy utwory z najnowszej płyty "The Planet of eternal life". To pierwszy solowy album Adama Pierończyka. Rzadkością na skalę światową jest to, że na płycie słyszymy tylko i wyłącznie saksofon - i to sopranowy, zgodnie uważany za najtrudniejszy do opanowania z całej rodziny tych instrumentów. To jednocześnie pierwsze takie nagranie w Polsce.

Pierończyk nigdy nie krył swej ogromnej fascynacji saksofonem sopranowym, więc płyta ta była tylko kwestią czasu i odpowiedniej okazji. Piętnaście utworów to głównie nowe kompozycje Adama Pieronczyka, ale na płycie znajdziemy też dwa standardy: "Giant Steps" Johna Coltrane'a i "Cherokee" Raya Noble'a. Piękne brzmienie, magiczne miejsce, proste melodie oraz skomplikowane i rzadko spotykane wyprawy, eksplorujące na ogół niedostępne rejestry tego wymagajacego instrumentu.

"Album Pierończyka jest bezkompromisowy, niezwykle ambitny i estetycznie wyrafinowany. To twórczość elitarna, przeznaczona dla koneserów współczesnego jazzu. Nie każdy ją doceni i zrozumie, co nie zmienia faktu, że warto po nią sięgnąć i ją przeżyć. Warto przynajmniej podjąć taką próbę – muzyka Pierończyka rozbudza bowiem wrażliwość słuchacza i zapada  głęboko w jego pamięć. To  album, do którego się wraca, odkrywając wciąż nowe sensy, kody muzyczne. Wreszcie, to przykład maestrii!" (JazzSoul.pl)

Adama Pierończyk to jeden z najwybitniejszych i najbardziej kreatywnych polskich muzyków jazzowych oraz „największych innowatorów w polskim jazzie”, jak pisze „Gazeta Wyborcza”. Jeszcze dalej poszedł prestiżowy niemiecki dziennik „Frankfurter Allgemeine Zeitung” nazywając go „promieniem nadziei na wschodnioeuropejskiej scenie jazzowej”. 
Koncertuje na całym świecie. Zdobył wiele nagród. W rok 2014 po raz dziesiąty został „Najlepszym Saksofonistą Sopranowym” według magazynu „Jazz Forum”. W 2011 roku nominowany w pięciu kategoriach do nagrody „Fryderyk”, zdobył dwie najważniejsze statuetki, jako „Jazzowy Muzyk Roku” oraz za „Jazzowy Album Roku”.
W latach 2004-2005 dyrektor artystyczny festiwali Jazz aux Oudayas i Jazz Au Chellah w Rabacie, stolicy Maroko. Obecnie także dyrektor artystyczny Sopot Jazz Festival.
Od sześciu lat związany z prestiżową wytwórnią płytową Jazzwerkstatt Berlin. Komponuje także muzykę do spektakli teatralnych.
Adam Pierończyk współpracował z takimi muzykami jak: Gary Thomas, Greg Osby, Sam Rivers, Archie Shepp, Bobby McFerrin, Tomasz Stańko, Ted Curson, Anthony Cox, Joey Calderazzo, Leszek Możdżer.