Data: 22.02.2018
Autor: Katarzyna Grzymska

BliSny

Wernisaż wystawy odbedzie się w czwartek 22.02.18 o godzinie 18.00. Kuratorem wystawy jest Jarosław Denisiuk.


BliSny

Prace Anny Szprynger są pracami wyrazistymi, perfekcyjnie wykonanymi. Malowanymi najcieńszym pędzelkiem, tworzą misterne układy „nici”, stwarzając wrażenie przestrzenności. W pracach widoczna jest fascynacja kreską, która narzuca silną narracje linii, wytwarza napięcie pomiędzy tym, co jednostkowe, a tym co wynika z obranej strategii, wycofania z własnego ja. Powstaje napięcie między naturą kontemplacyjną w procesie tworzenia, medytacją, a fizyczną wręcz potrzebą gestu artystki.


"
Te obrazy – jak mówi o wystawie BliSny w Galerii EL, Anna Szprynger - są bardzo intymne, osobiste i jak jeszcze żadne wcześniej są wyraźnym odbiciem tego co we mnie.

A we mnie źle nie jest, ale jednak ciągle się wylizuję z ran emocjonalnych z wcześniejszego czasu. I te obrazy o tym opowiadają [...] Ale nie są to też zwykłe blizny, bo nie o dosłowność tu chodzi. Te obrazy są organiczno-oniryczne. Żarzą się i lekko drgają. Są tutaj, ale właściwie ich nie ma - tak jak sny. W ostatnim czasie przeżywam więcej w snach niż na jawie i to pewnie też znajduje odbicie w tych dziwnych obrazach [...] Cielesne i intymne blizny, ale też nieuchwytne i nierzeczywiste sny."

Galerii Sztuki w Sopocie (2012). Brała udział w ponad 40 wystawach zbiorowych. W 2013 została laureatem Prix Marin na paryskim Salon Réalités Nouvelles, a w 2015 otrzymała Nagrodę Arteonu za 2014 rok.


Anna Szprynger

 

Urodziła się w 1982 roku w Warszawie. Studiowała grafikę i malarstwo w Kolegium Sztuk Pięknych w Kazimierzu Dolnym i na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Dyplom z wyróżnieniem uzyskała pod kierunkiem profesorów Tomasza Zawadzkiego i Grzegorza Mazurka. W 2014 roku obroniła pracę doktorską na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, pod kierunkiem profesor Doroty Grynczel. Autorka wystaw indywidualnych, m.in. w Galerie Lindner w Wiedniu (2017), Muzeum Narodowym w Gdańsku (2014), Galerii EL w Elblągu (2014), Państwowej