Data: 12.04.2012
Autor: Beata Branicka

Dziki Jazz w Krużganku

Po raz kolejny w Krużganku Galerii EL jazz z pierwszej polskiej ligi. 14 kwietnia o godz. 19 będzie miał tam miejsce koncert promujący płytę "A-Kineton".

A-Kineton to muzyka demokratycznego kolektywu: Kamil Pater - gitara, Rafał Gorzycki- perkusja, Paweł Urowski- kontrabas, Irek Wojtczak- saksofony, klarnet basowy, na trąbce gościnnie Maurycy Wojcinski. "A-kineton" jest w prostej linii twórczym rozwinięciem projektu "Dziki Jazz" z 2009 roku. Muzycy na co dzień tworzą takie formacje jak: Contemporary Noise Sextet, Sing Sing Penelope, Ecstasy Project, Irek Wojtczak Outlook czy Freeyo.
"Dziki Jazz" otrzymał nominację do nagrody „Fryderyki 2010” w kategorii Jazz - Fonograficzny Debiut Roku i zrobił na polskiej scenie sporo zamieszania. Jest to kawal porządnego avant jazzu czyli muzyki, która nie odgrzewa po raz setny gotowych recept sformułowanych przed dziesięcioleciami. Z pierwszymi dźwiękami otwiera się horyzont inspiracji. Dają się wyłonić zarówno wpływy muzyki polskiej, sporo jest odniesień do najnowszych dokonań w dziedzinie szeroko rozumianej muzyki improwizowanej na świecie; nie brak tu tez klasycznych brzmień - w szczególności europejskiego jazzu. Muzyka ma kontemplacyjny charakter, przez co szybko wciąga do swego wnętrza. Zdarzają się niespodziewane zwroty akcji, bogate w sonorystyczne poszukiwania. Daje się wyczuć wielki erudycyjny potencjał zespołu, muzycy sa osłuchani i przeanalizowali niejedno muzyczne zjawisko. Wszystko to, bez cienia dosłowności. Można odnaleźć zarówno brzmienia komedowskie, coś z Gentle Giant, klimatu nagrań Johna Abercrombiego z projektu Gateway, a w dźwiękach gitary nawet elementy muzyki Autechre. Zatem, nie brak tu oryginalnych przemyśleń na temat jazzu, jego rodzimych tradycji, koneksji i międzynarodowych podróży. Muzyka kontempluje współczesność i z nostalgicznym pietyzmem sięga do przeszłości.

Bilety w przedsprzedaży: 20 i 25 zł, w dniu koncertu 25 i 30 zł.
Bilety do nabycia: Galeria EL godz.10- 18, po godz. 18 - Klub Środowisk Twórczych.