Data: 14.09.2015
Autor: Beata Branicka

"Dźwiękobrazy" Arkadiusza Sylwestrowicza

Centrum Sztuki Galeria EL zaprasza na wernisaż wystawy "Dźwiękobrazy" Arkadiusza Sylwestrowicza, który odbędzie się 24 września o godz. 18. Wstęp wolny.

"Dźwiękobrazy" to projekt malarstwa rozszerzonego Arkadiusza Sylwestrowicza, odbywający w ramach Festiwalu Wydźwięki/Resonances. "Dźwiękobrazy" to próba dialogu malarstwa z dźwiękiem. Artysta korzysta z opracowanego przez dr inż. Roberta Barańskiego z AGH w Krakowie algorytmu, który transformuje malarstwo na pasmo dźwięków. Powstaje z nich utwór muzyczny, skomponowany przez Jacka Grudnia, którego charakter, czas trwania, tonacja oraz pojawiające się weń barwy ściśle związane są z takimi cechami opisywanych obrazów jak ich wielkość, struktura, faktura czy kolor. Dialog dwojga artystów z naukowcem, poprzez przepisanie języka obrazów na język dźwięków, to swoista próba synestezyjego przedstawienia dźwięczności malarstwa. 
Tworząc obrazy Arkadiusz Sylwestrowicz sięga po takie media jak czysty pigment czy farby przemysłowe spajając je w nieregularne, pełne przypadkowości struktury.
Do jednego z cyklów, który będzie pokazywany będzie podczas wystawy muzykę skomponuje działająca przy Centrum Sztuki Galeria EL grupa Soundlab.

Arkadiusz Sylwestrowicz - ur. w 1971 roku w Łodzi. Obecnie asystent na wydziale malarstwa w pracowni prof. M. Świeszowskiego na ASP w Gdańsku. Wystawia w kraju i zagranicą, między innymi w Austrii, Niemczech czy Indiach. Prace znajdują się w zbiorach prywatnych - między innymi w kolekcji Dariusza Bieńkowskiego i w kolekcjach muzealnych - Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowe Odział Sztuki Współczesnej Pałac Opatów w Gdańsku.

Sponsorzy wystawy: 

tl_files/galeria/pliki/news/2015 09.wrzesien/Browar-Amber-Logotyp1.jpg tl_files/galeria/pliki/news/2015 09.wrzesien/LOGO-EKO-COLOR_KOLOR_8.jpg