Data: 10.01.2019
Autor: Katarzyna Grzymska

Ferie zimowe w Galerii EL

Centrum Sztuki Galeria EL zaprasza na ferie zimowe. Zajęcia zaczynają sie 21.01. Potrwają dwa tygodnie. Na wybrane zajęcia obowiązują zapisy. Wszystkie zajęcia są bezpłatne. Zapraszamy. 


Akustyka, elektroakustyka, smartfon narzędziem tworzenia

21.01.2019 – 23.01.2019 (zajęcia trzydniowe, poniedziałek-środa)
9.00 – 11.00

oraz

28.01.2019 – 30.01.2018 (zajęcia trzydniowe, poniedziałek-środa)

9.00 – 11.00

Uczestnicy zbudują swój akustyczny instrument muzyczny (Kalimbę, sprężynofon, dźwiękofon) wyposażą go w przetwornik piezoelektryczny i podłączą do systemu nagłośnieniowego oraz zarejestrują jego dźwięki na smartfonie. Poznają technikę rejestracji dźwięków instrumentu elektroakustycznego (EAI) w urządzeniu typu smartfon. W działaniach warsztatowych wykorzystamy więc zbudowane przez uczestników instrumenty muzyczne, jak i syntezatory, samplery, loopery, maszyny perkusyjne w oprogramowaniu.  Wspólnie stworzymy utwory muzyczne oparte o instrument EAI i oprogramowanie. Jest to cykl warsztatów dla dwóch turnusów uczestników.

Obowiązują zapisy:  katarzyna.g@galeria-el.pl tel. 55625-67-80

W zajęciach może wziąć udział maksymalnie 10 osób.

Prosimy o zabranie ze sobą smartfonów/tabletów. Materiały do budowy instrumentów udostępnia Galeria EL.

Przedział wiekowy: 6-106 lat

Prowadzenie: Maciej Olewniczak.

 

(Nie do końca) czyste szaleństwo!

21.01.2019 (poniedziałek)
12.00 – 13.30

Początek ferii to najlepszy czas dla artystycznych eksperymentów. Podczas zajęć będzie okazja do stworzenia pracy ostro doprawionej solą, wydmuchania ile sił w płucach pracy malarskiej i wyprowadzenia linii na niezwykły spacer. 

Prowadzenie: Helena Wojciechowska

 

 

Dziki zwierz atakuje kolorami!

22.01.2019 (wtorek)

12.00 – 13.30

Uczestników czekać będzie wyzwanie konstruktorskie. Podczas spotkanie wykonają oni m.in. z materiałów z odzysku (kartony, nakrętki, kawałki tkanin) własne posągi dzikich, być może jeszcze nieznanych zwierząt. Inspiracją do działań będzie zabawa w "Odkrywców zwierząt".

Prowadzenie: Helena Wojciechowska

 

 

Rety- to były skarpety?!

23.01.2019 (środa)

12.00-13.30 

Bohaterami spotkania będą skarpety oraz ich przyjaciółki rajstopy, które przejdą życiową przemianę. Z pomocą uczestników staną się dżdżownicami lub skrzatami. Przy okazji będziemy tworzyć rysunkowe teorie na temat "gdzie znikają skarpety?"

Prowadzenie: Helena Wojciechowska

 

 

Nietuzinkowe autoportrety

24.01.2019 (czwartek)

12.00 – 13.30

Podczas warsztatów skupimy się na tych, którzy w sztuce skupiali się na sobie. Poznamy historię kilku najsłynniejszych autoportretów, a następnie wykonamy autoportret inspirowany pracami Pabla Picasso oraz Fridy Kahlo. 

Prowadzenie: Helena Wojciechowska

 

 

Teatr w pudełku

25.01.2019 (piątek)

12.00 – 13.30

Podczas spotkania wyczarujemy własny, magiczny świat teatru: scenę, scenografię, aktorów. Na koniec odegramy nasze oscarowe role.

Prowadzenie: Helena Wojciechowska

 

 

Świat geometrii - własny gwiazdozbiór

28.01.2019 (poniedziałek)

12.00-13.30

Warsztat składa się z dwóch etapów. Pierwszy etap to prezentacja, pogadanka oraz praca samodzielna, zaś drugi to praca w zespole. Zadaniem uczestników jest zaprojektować własne autorskie niebo, korzystając z możliwości geometrii jak i własnej wyobraźni a także poprzez pracę w grupie uzyskać finalny efekt w postaci instalacji - wystawy. Do tworzenia będziemy używać technik rysunkowych, narzędziami takim jak:  markery, cienkopisy (białe, czarne), korektory, linijki, cyrkiel, brystole (wszystko czarno-białe), papier w odcieniach czarnego, szarości i bieli, klej do papieru, zszywacze, nożyczki, nożyk, dziurkacz, nici, igły, ołówki. W trakcie warsztatów rozwiniemy twórcze myślenie, rozbudzimy kreatywność, kształtujemy możliwości plastyczne, manualne, ruchowe i komunikacyjne.

Prowadzenie: Monika Brzykca

 

 

Swetrowe trofeum myśliwskie- techniką collage

29.01.2019 (wtorek)

12.00-13.30

Warsztaty polegają na pracy indywidualnej. Inspiracją są trofeum myśliwskie. Biorąc pod uwagę, że trofea myśliwskie mogą kojarzyć się źle. Dzięki sztuce - działaniom artystycznym, nadajemy innego znaczenia, poprzez wykorzystanie materiałów, które dobrze nam się kojarzą. W tym ćwiczeniu uczymy się używania techniki collage używając materiałów papierowych z ksero, nożyczek i kleju.  Na papierze ksero faktur swetrów, swetrów kojarzących się nam czymś miłym, ciepłem, przytulnością. Czyli tworzymy trofea myśliwskie bez udziału cierpienia zwierząt.

Prowadzenie: Monika Brzykca

 

 

Formy przestrzenne

30.01.2019 (środa)

12.00 – 13.30

Formy przestrzenne pozostawiają dzieciom pytania, na które czasem nie dostają odpowiedzi i pozostawiają wiele do wyobraźni. Te warsztaty mają służyć ich uwalnianiu i próbą dojścia do wniosku, że formy przestrzenne są samo w sobie sztuką oraz od wielu lat stałymi elementami krajobrazu miasta Elbląg. To ważne by uświadomić ich istnienie i że młodzi odbiorcy mogą się nimi identyfikować. Warsztaty dzielą się na dwie części. W pierwszym mają styczność z formami już istniejącymi na buttonach. W drugiej natomiast wejdą w rolę stwórcy autorskiej formy przestrzennej wykonując jej z papieru, kartonu, kleju oraz farby. Poprzez własny proces twórczy pomoże zrozumieć, że każda forma przestrzenna ma swoją historię czy interpretację.

Prowadzenie: Monika Brzykca

 

 

Bożki Słowiańskie Zofii Stryjeńskiej

31.01.2019 (czwartek)

12.00 – 13.30

Warsztat zainspirowany jest cyklem „Bożków Słowiańskich” Zofii Stryjeńskiej, Polskiej artystki z czasów międzywojennej. Krótko wspomnimy jej życie i twórczość. Następnie podejmują się procesu, który pozwoli uczestnikom wykonać swojego bożka, który nie jest do końca człowiekiem bowiem ma swoje specjalne moce. Wykonają je na papierze techniką rysunkową z pomocą kredek i tuszu na papierze. Jest to warsztat, który uwrażliwia na potrzeby ludzkie w różnych dziedzinach i ćwiczy myślenie abstrakcyjnie.

Prowadzenie: Monika Brzykca

 

 

Miasto z lotu ptaka

01.02.2019 (piątek)

12.00 – 13.30

Warsztat inspirowany jest twórczością współczesnego artysty Edwarda Dwurnika. Przede wszystkim skupimy się na cyklu artysty zatytułowanym: „Podróże autostopem”. Uczestnicy mają za zadanie wykonać swoje miasto lub swoją ulubioną dzielnicę z perspektyw lotu ptaka na papierze stosując tylko jedną barwę ale z możliwością stosowania różnych narzędzi rysunkowych takich jak: farba, tusz, kredki czy flamastry.

Prowadzenie: Monika Brzykca