Data: 16.06.2014
Autor: Beata Branicka

Festiwal Jazzbląg 2014

Przed nami trzecia edycja Festiwalu Jazzbląg, na który zapraszamy do elbląskiej Galerii EL od 17 do 20 lipca 2014. Na scenie zagoszczą jedne z najciekawszych głosów polskiej sceny jazzowej i nie tylko: Marek Dyjak, Urszula Dudziak i Beata Przybytek oraz wybitni instrumentaliści: Wojciech Karolak, Piotr Wyleżoł Trio & Stephen Riley i Janusz Muniak. Promujemy także elbląskich muzyków, począwszy od Jerzego Małka, który debiutuje jako Dyrektor Artystyczny Festiwalu po Marcina Gawdzisa, w tym roku nominowanego do nagrody Fryderyk 2014.

Festiwal Jazzbląg ma za sobą dwie edycje – obie ciepło przyjęte przez publiczność i bogate w gwiazdy, oraz 50 lat tradycji grania jazzu w zabytkowych wnętrzach Centrum Sztuki Galerii EL. Na scenie do tej pory mogliśmy oglądać takie nazwiska jak Tomasz Stańko, Michał Urbaniak, Henryk Miśkiewicz, Michael Patches Stewart, Grzech Piotrowski, RGG, Krystyna Stańko, Arild Andersen, Adam Bałdych czy Atom String Quartet.  Do współpracy przy konstruowaniu programu tegorocznej, trzeciej już, edycji Festiwalu zaprosiliśmy Jerzego Małka, pochodzącego z Elbląga trębacza, którego już mieliśmy okazję usłyszeć na jazzblągowej scenie.

Jerzy Małek jest zdobywcą wielu nagród i wyróżnień, miedzy innymi Grand Prix Jazz Juniors 99‘w Krakowie, indywidualnej na Jazz nad Odrą 2000, specjalnego wyróżnienia na Międzynarodowym Konkursie Improwizacji Jazzowej Katowice '99, „Klucza do Kariery“ na Pomorskiej Jesieni Jazowej '99, tytułu Nowa Nadzieja w ankiecie Jazz Top 2000 a także „2nd runner up“ na Międzynarodowych Zmaganiach Jazzowych w Szczecinie, w których brali udział muzycy z Europy i USA 2004. Został nominowany w dwóch kategoriach - ,,Jazzowy kompozytor/aranżer roku" i ,,Jazzowy muzyk roku" do nagrody Polskiej Akademii Fonograficznej Fryderyk 2012. Od lat plasuje się w czołówce polskich trębaczy jazzowych obok Tomasza Stańki i Piotra Wojtasika. W tym roku debiutuje w roli Dyrektora Artystycznego Festiwalu Jazzbląg.

O swoim pomyśle na Jazzbląg i tegorocznych gwiazdach mówi tak:

"(...) mottem, które przyświecało mi w realizacji koncepcji tegorocznego Festiwalu była próba połączenia wysublimowanych form ekspresji muzycznej w sposób maksymalnie komunikatywny dla współczesnego odbiorcy. Najbardziej naturalną formą przekazu muzycznego, od samego początku powstania muzyki, był śpiew, dlatego nie mogło go zabraknąć na tegorocznej odsłonie Jazzbląga. Ikona polskiego jazzu - Urszula Dudziak, Beata Przybytek oraz Ida Zalewska to trzy wspaniałe kobiece głosy, nawiązujące swym stylem do korzeni jazzu, bluesa, oraz soulu. Nie zabraknie też głosu męskiego w postaci Marka Dyjaka, który w charakterystyczny dla siebie sposób wykorzystuje elementy jazzu do tworzenia indywidualnego misterium przekazu. Czym jest Jazz, jak nie połączeniem tradycji z nowoczesnością? Dlatego nie mogło zabraknąć na tegorocznej odsłonie Jazzbląga legend polskiego jazzu. Tym razem udało się zaprosić Wojtka Karolaka oraz Janusza Muniaka. Na szczególną uwagę zasługują projekty: Piotra Wyleżoła, który wystąpi z własnym projektem z udziałem jednego z najbardziej interesujących amerykańskich saksofonistów jazzowych dzisiejszych czasów Stephen‘em Riley‘em oraz zespół nominowanego w tym roku do nagrody Fryderyka Marcina Gawdzisa".

Nieodłącznym elementem Festiwalu Jazzbląg są imprezy towarzyszące. Po każdym dniu koncertowym w Klubie Środowisk Twórczych "Krypta" odbywać będą się jam session. Do ich prowadzenia zaprosiliśmy Piotra Kułakowskiego. W tym roku będzie można także obejrzeć wystawę archiwalnych okładek Jazz Forum, autorstwa Rafała Olbińskiego "Jazz on the cover", którą otworzymy w Krużganku 15 lipca. Natomiast 20 lipca tradycyjnie zapraszamy do Galerii EL najmłodszych słuchaczy na Małą Akademię Jazzu, którą poprowadzi zespół Dixie Company.

Program i bilety

Wtorek, 15 lipca, godz. 18

Jazz on the cover wystawa archiwalnych okładek Jazz Forum, autorstwa Rafała Olbińskiego (wstęp wolny)

Czwartek, 17 lipca, godz. 19

  • Marek Dyjak
  • Wojciech Karolak Quartet

jam session w Klubie Krypta

Piątek, 18 lipca, godz. 19

  • Piotr Wyleżoł Trio feat. Stephen Riley
  • Urszula Dudziak Superband

jam session w Klubie Krypta

Sobota, 19 lipca, godz. 18

  • Marcin Gawdzis Quintet
  • Beata Przybytek

Janusz Muniak & Friends

jam session w Klubie Krypta

Niedziela, 20 lipca, godz. 13

Mała Akademia Jazzu - Dixie Company (wstęp wolny)

 

Bilety w sprzedaży od  4 czerwca 2014 (przedsprzedaż do 14 lipca)

Bilet na dzień koncertowy: 50 zł, w przedsprzedaży  40 zł
Karnety na całość Festiwalu: 130 zł, w przedsprzedaży 100 zł

Informacje dotyczące biletów i Festiwalu pod numerami telefonów: 55 625 67 80, 55 625 67 84 lub mailowo: beata.b@galeria-el.pl, joanna@galeria-el.pl