Data: 22.11.2012
Autor: Beata Branicka

Galeria jest kobietą 50+

Centrum Sztuki Galeria EL serdecznie zaprasza 14 grudnia o godz. 18 na wernisaż, kończący projekt Galeria jest kobietą 50+. Gościem specjalnym wernisażu będzie Olga Krzyżanowska. Wstęp wolny.

Beata Branicka, Marta Karaś:

Rok 2012 jest rokiem jubileuszowym Galerii EL - obchodzimy pięćdziesięciolecie działalności. Były uroczyste uroczystości, spotkania, wspomnienia... Rok zbliża się ku końcowi a my chcemy go zakończyć w sposób może nie tylko wyjątkowy, co... chyba po prostu inny. Pewnego dnia - nie wiadomo jak i skąd - wymyśliłyśmy, że Galeria jest kobietą 50+. 50 to doświadczenie i wiedza, które przez 50 lat można było zdobyć, (+) to to wszystko, co przed nami. Padł pomysł - zbierzmy 50 kobiet 50+ i zróbmy im wspólne zdjęcie w przestrzeni Galerii. A w zasadzie czemu wszystkim naraz? Pokażmy je każdą z osobna! I stąd właśnie projekt "Galeria jest kobietą 50+". Chciałyśmy zaprosić do udziału po prostu panie w kwiecie wieku, ciekawe. I takie właśnie są bohaterki naszej akcji. Czasem same nawet nie uświadamiają sobie swojego wieku, co tylko potwierdza regułę, że mamy tyle lat, na ile się czujemy. Wielokrotnie energii i pasji mogą im zazdrościć młodsi. Także klasy i obycia. Nie chcemy pokazywać, czy 50 lat to dużo czy mało - chcemy udowodnić, że 50 lat to atut, który należy wykorzystać - na plus.

Akcję objęła patronatem Pani Prezydent Elbląga Grażyna Kluge, która także wzięła udział w sesji zdjęciowej. Oprócz niej na liście znalazły się m.in.: Elżbieta Gelert, Bożena Sielewicz, Krystyna Olechnowicz, Alina Kłosowska-Zalewska, Alicja Tomczyk, Anna Selke czy Maria Makowska-Franceson.

Nasza lista jest subiektywna, lecz za każdym razem prosiłyśmy o sugerowanie kandydatek, które powinniśmy pokazać. Z czasem okazało się, że 50 kobiet to stanowczo za mało, a w Elblągu właśnie kobiety są ta szyją, która kręci męską głową.

Do projektu zaprosiłyśmy chyba 2 najgorętsze :) fotograficzne nazwiska w Elblągu: Konrada Kosacza i Miłosza Kulawiaka. Współpraca z nimi to ciężki kawałek chleba, często nie wiadomo kto tu rządzi, każdy ma inną wizję, dochodzi do rękoczynów i potyczek słownych. Mamy nadzieję, że efekty naszej współpracy są tego warte, a przekonać się o tym będzie można 14 grudnia, kiedy odbędzie się wernisaż wystawy. Do tego czasu na blogu oraz portalu kobieta.elblag.net będziemy prezentować portrety i sylwetki naszych dziewczyn. Wywiady z Paniami przeprowadzała Agnieszka Światkowska, która zarządza działem dla kobiet. 

Wernisaż połączony będzie ze swego rodzaju debatą, którą organizujemy wspólnie ze Stowarzyszeniem Kongres Kobiet - gościem honorowym spotkania będzie pani Olga Krzyżanowska.

Projekt realizowany jest bez wsparcia ministerstwa, starostwa, gminy i marszałka.

Autorem logo jest nasz zaprzyjaźniony grafik Janusz Kozak.

Oficjalna strona projektu

Facebook

Sponsorzy: Drukarnia Elgraf, Grupa Żywiec Browar w Elblągu, P.H.U. AKSEL

Partner medialny: kobieta.elblag.net

Galeria jest kobietą 50+ (fot. Konrad Kosacz, Miłosz Kulawiak)