Data: 08.05.2017
Autor: Beata Branicka

Gerard Kwiatkowski - Nie(d)oceniony robotnik sztuki. Pokaz filmu

Centrum Sztuki Galeria EL zaprasza na pokaz filmu "Gerard Kwiatkowski. Nie(d)oceniony robotnik sztuki", który odbędzie się po wernisażu 29 Salonu Elbląskiego, 11 maja o godz. 20. Film zrealizowano we współpracy z Fundacja Arton i Museum Modern Art Hünfeld, dzięki wsparciu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. Wstęp wolny.

W latach 60. Elbląg stał się jednym z centr sztuki awangardowej w Polsce dzięki Gerardowi Kwiatkowskiemu - artyście i charyzmatycznemu animatorowi kultury, a także człowiekowi o fascynującej, tajemniczej biografii i złożonej osobowości.
Po przejęciu ruin podominikańskiego kościoła NMP i utworzeniu w nich Galerii EL zorganizował Biennale Form Przestrzennych, którego efektem jest kilkadziesiąt, rozsianych do dziś po mieście metalowych rzeźb. W 1973 r. Biennale przyjęło nazwę Kinolaboratorium. Wówczas Elbląg gościł ponad 100 wybitnych twórców z Polski i zagranicy, którzy pokazali swoje filmy i przeprowadzili różnego rodzaju artystyczne interwencje, w atmosferze radosnej twórczej wspólnoty.
W 1974 r. Gerard wyemigrował do Niemiec, gdzie zakładał kolejne ośrodki sztuki, w tym Muzeum Sztuki Współczesnej w Hünfeld, które stało się kolejnym po Elblągu żywym i znaczącym miejscem związanym z awangardą.

Film „Gerard Kwiatkowski. Nie(d)odceniony robotnik sztuki" zrealizowany przez Fundację Arton przy wsparciu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, Centrum Sztuki Galerii EL i Museum Modern Art Hünfeld, jest pierwszą produkcją poświęconą niezwykłej postaci Gerarda Kwiatkowskiego.
Twórcy filmu odnaleźli jego przyjaciół i współpracowników zarówno z okresu działalności w Polsce, jak i w Niemczech. Z ich relacji, cennych materiałów archiwalnych oraz z wypowiedzi samego Gerarda, Karina Dzieweczyńska i Piotr Grdeń budują portret niezwykłego bohatera, skupiając się na wybranych fragmentach z jego życia. To opowieść o sztuce i pasji, która była tak silna, że zmieniała rzeczywistość.