Data: 26.05.2010
Autor: Jarosław Denisiuk

7th Summer of Jazz&Blues

Centrum Sztuki Galeria EL zaprasza na 7th Summer of Jazz & Blues. Tradycyjnie na lipiec Galeria przygotowała jazzowo - bluesową ucztę. W tym roku zapraszamy Państwa na dwa koncerty: 7 lipca, godz. 19.00 - Leszek Możdżer Solo i 8 lipca, godz. 19.00 - Deborah Coleman

Leszek Możdżer jest jednym z najwybitniejszych polskich muzyków jazzowych, pianista światowej klasy, kompozytor, producent muzyczny.

Urodził się 23 marca 1971 roku w Gdańsku. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w piątym roku życia i przeszedłszy wszystkie szczeble edukacji uzyskał dyplom gdańskiej Akademii Muzycznej w 1996 roku.
Muzyczne ostrogi zdobywał w zespole klarnecisty Emila Kowalskiego. Pierwsze sukcesy artystyczne uzyskał wraz z grupą Miłość.

Od tamtego czasu Możdżer współpracował z wieloma najlepszymi muzykami jazzowymi, m.in.: Tomaszem Stańko, Januszem Muniakiem, Michałem Urbaniakiem, Piotrem Wojtasikiem, Billym Harperem, Adamem Pierończykiem. Współpracuje także z kompozytorami: Zbigniewem Preisnerem i Janem Kaczmarkiem.

Artysta tworzy trio jazzowe wraz z kontrabasistą Larsem Danielssonem i perkusistą Zoharem Fresco. Występuje także solo. Do chwili obecnej Leszek Możdżer nagrał ponad 100 albumów, w tym wiele pod swoim własnym nazwiskiem. Artysta występował w prawie wszystkich krajach europejskich, a także w USA, Kanadzie, Brazylii, Urugwaju i Argentynie, Chile (dla 15 000 widzów...),w Chinach, Japonii, Malezji oraz Singapurze.

Za swoją działalność muzyczną otrzymał wiele prestiżowych nagród i laurów, m.in.: Paszport Polityki (2004), Nagroda Ministra Spraw Zagranicznych RP za promocję Kultury Polskiej na świecie (2007) czy Fryderyk (1998).

Oficjalna strona artysty: www.mozdzer.com

Deborah Coleman - jedna z najbardziej ekscytujących bluesowych artystek średniego pokolenia. Jej sposób grania na gitarze przywodzi na myśl Jimiego Hendriksa, Buddy'ego Guy'a, Freddiego Kinga, Alberta Collinsa i Larry'ego Carltona. Jej śpiew porównywano do tego Patti Smith, Bessie Smith, Janis Joplin, Memphis Minnie i Alberty Hunter.

Coleman urodziła się w 1956 roku w Portsmouth w stanie Wirginia, a wychowywała w San Diego, San Francisco, Waszyngtonie i w okolicach Chicago. Deborah po raz pierwszy zaczęła grać na gitarze w wieku ośmiu lat.

Na profesjonalnej scenie muzycznej pojawiła się jednak dopiero w 1993 roku, gdy wygrała konkurs organizowany przy festiwalu bluesowym w Charleston. Skutkiem tej wygranej był debiutancki album artystki "Takin' a Stand". Deborah nagrała dziesięć płyt, i zjechała cały świat, koncertując zarówno na czele własnego zespołu, jak i wspólnie z innymi artystkami.

Bilety na koncerty do kupienia w Galerii EL od czwartku 27 maja.
Leszek Możdżer - 60 zł
Deborah Coleman - 25 zł