Data: 16.02.2012
Autor: Beata Branicka

8 Festiwal Rzeźby w Śniegu Terytorium Bieli

Centrum Sztuki Galeria EL serdecznie zaprasza na 8 edycję Terytorium Bieli – doskonale znanego elblążanom - i nie tylko - festiwalu rzeźby w śniegu, który dziać się będzie na dziedzińcu Galerii EL już w najbliższy weekend 18 i 19 lutego. Efekty prac artystów będzie można oglądać już od godz. 10 w sobotę, a festiwal zakończy uroczyste wręczenie statuetek o godz. 17 w niedzielę. W tegorocznej edycji imprezy swój udział potwierdziło 5 zespołów rzeźbiarskich, którym przewodzić będą m.in.: Bogdan Kiliński, Zbigniew Chrostek, Kinga Kosacz, Wojciech Sęczawa. Gościć będziemy także ekipę z Łodzi.

Festiwal Rzeźby w śniegu to impreza z wieloletnią już tradycją, która już na stałe wpisała się w elbląski kalendarz wydarzeń. Początki festiwalu sięgają roku 2001, kiedy Roman Fus, elbląski rzeźbiarz, zainspirowany podobnymi imprezami organizowanymi zagranicą, postanowił przenieść je na elbląski grunt. Pierwsza edycja Festiwalu miała charakter lokalny – Roman Fus zorganizował ją wspólnie z przyjaciółmi z Galerii EL, dysponując bardzo skromnymi środkami. Mimo, iż w imprezie brało wówczas udział jedynie kilku lokalnych artystów oraz elbląska młodzież, zainteresowanie nią przeszło najśmielsze oczekiwania organizatorów – kilka tysięcy osób przybyło, aby obserwować proces powstawania rzeźb oraz efekty końcowe. Kolejne edycje były już wydarzeniami o charakterze regionalnym i ogólnopolskim. Z roku na rok zainteresowanie imprezą wzrastało. W 2003 Festiwal zyskał nazwę, której pomysłodawcą był Jarosław Denisiuk - „Terytorium Bieli”. Nazwa ta towarzyszy imprezie do tej pory. Po dwuletniej przerwie, spowodowanej śmiercią pomysłodawcy Romana Fusa, w 2010 r. festiwal ponownie powołano do życia, co sądząc po niesłabnącym zainteresowaniu publiczności, było dobrą decyzją.

Jest to jedno z niewielu wydarzeń w zupełności uzależnionych od sprzyjającej aury, która w tym roku nie pozwalała na podjęcie decyzji o organizacji festiwalu. Dopiero ostatnie opady śniegu i prognozy na przyszłe dni wpłynęły na to, że jednak odbędzie się już 8 edycja tej imprezy.

Przez cały weekend zapraszamy także do odwiedzania Galerii EL, w której można obejrzeć wystawę Medialny Stan Wyjątkowy i stałą kolekcję MMA. Tylko w ten weekend obowiązywać będą ulgowe ceny biletów, a każde wejście honorować będziemy ciepłą kawą i herbatą w krużganku.

Partnerzy imprezy:

tl_files/galeria/pliki/dokumenty/Logosy/mytych_logo.jpgtl_files/galeria/pliki/dokumenty/Logosy/logo.giftl_files/galeria/pliki/dokumenty/Logosy/pujan_logo.jpgtl_files/galeria/pliki/dokumenty/Logosy/logo reproskan.jpg   KAWIARNIA U AKTORÓW

Patronat medialny:

tl_files/galeria/pliki/dokumenty/Logosy/dziennikelblaski-1260887746_23.jpg  tl_files/galeria/pliki/dokumenty/Logosy/142_big.jpg  tl_files/galeria/pliki/dokumenty/Logosy/logo.png  tl_files/galeria/pliki/dokumenty/Logosy/logoduze-kwadrat.png  tl_files/galeria/pliki/dokumenty/Logosy/info.png

 

PRZYGOTOWANIA: