Data: 26.11.2018
Autor: Katarzyna Grzymska

Krużganek movie

Po dłuższej przerwie powracamy z cyklem Krużganek movie. Jest to w założeniu comiesięczny cykl filmowy, na którym będziemy pokazywać filmy związane ze sztuką. Pierwszym filmem będzie dokument Marcina Borchardta „Beksińscy. Album wideofoniczny“. Projekcja odbędzie się 5 grudnia o 18.00. Wstęp 5zł.

 O filmie:

Pięćdziesiąt lat z życia wybitnego polskiego malarza Zdzisława Beksińskiego. Historia jego skomplikowanej relacji z synem Tomkiem, niezwykle popularnym dziennikarzem muzycznym, cierpiącym na depresję i podejmującym wielokrotnie próby samobójcze. Wstrząsający dokumentalny dramat rodzinny precyzyjnie zrekonstruowany wyłącznie z prywatnych, nigdy wcześniej w takiej formie niepublikowanych, dźwiękowych i filmowych materiałów z archiwum Beksińskich. Scenariusz oparty na bestselerowej biografii Magdaleny Grzebałkowskiej „Beksińscy. Portret podwójny” (2014).

Recenzje:

Nieustanna, wieloletnia obserwacja prowadzona przez zafascynowanego nowinkami technicznymi Zdzisława sprawia, że dokument Borchardta osiąga rzadko spotykany poziom autentyzmu. Członkowie rodziny przywykli do ciągłego nagrywania własnego życia w takim stopniu, że niemal przestali zwracać uwagę na kamerę i nie próbują na potrzeby filmu kreować swojego wizerunku.

Bartosz Wróblewski, Gazeta Wyborcza

http://wyborcza.pl/7,101707,21875942,beksinski-album-wideofoniczny-swietny-dokument-otwiera.html

 

Chociaż "Beksińscy. Album wideofoniczny" jest jak zaproszenie do domu bohaterów i to nie na oficjalną imprezę, a intymne spotkanie, reżyser stara się nie nadużywać ich gościnności. Nie szuka sensacji, choć czyni nas świadkami osobistych rozmów czy wyznań, próbując raczej oddać Beksińskim sprawiedliwość w ich dziwaczności, pasji twórczej, neurozie, specyficznej bliskości.

Ewa Szponar, Film.onet.pl

http://film.onet.pl/wiadomosci/krakowski-festiwal-filmowy-2017-dzien-pierwszy-beksinskich-portret-potrojny-relacja/l0xyjd

 

Marcin Borchardt - reżyser, scenarzysta, filmoznawca, doktor nauk humanistycznych w dyscyplinie nauk o sztuce. Autor filmów dokumentalnych, m.in. wielokrotnie nagradzanego „Beksińscy. Album wideofoniczny” (2017), reklam, wideoklipów, programów telewizyjnych. Wykładowca Gdyńskiej Szkoły Filmowej i Uniwersytetu Gdańskiego. Autor monografii naukowych: „Awangarda muzyki XX wieku. Przewodnik dla początkujących. Tom 1” (2014) i .„Anioły nie znają wstydu. Transgresja w kinie Nowego Jorku” (2018). Członek Polskiej Akademii Filmowej (PAF) i Europejskiej Akademii Filmowej (EFA).