Data: 07.01.2013
Autor: Beata Branicka

Krzysztof Ścierański w Krużganku

Już w najbliższy czwartek 10 stycznia zawita do nas Krzysztof Ścierański, legenda jazzu i jazz-rocka, czołowy reprezentant stylu fusion, założyciel i lider Laboratorium, zespołu o niezachwianej pozycji na polskiej scenie jazzowej. Będzie to występ solowy ze znakomitym podkładem własnej kompozycji i we własnym wykonaniu.

Krzysztof ScieranskiKrzysztof Ścierański z Laboratorium nagrał 5 płyt i zagrał kilkaset koncertów, także na festiwalach za "żelazną kurtyną".
W 1980 na zaproszenie Zbigniewa Namysłowskiego przystąpił do zespołu Air Condition. Na kilka dni przed ogłoszeniem stanu wojennego zagrał pierwszy koncert ze swoim nowym zespołem, String Connection Krzesimira Dębskiego. Po zawieszeniu działalności przez grupę, artysta zaczął realizację projektów autorskich.
Krzysztof Ścierański od dłuższego czasu grywa z Bernardem Maselim, Zbigniewem Jakubkiem, Markiem Napiórkowskim i Markiem Raduli. Ma na swoim koncie również współpracę z artystami reprezentującymi różne gatunki muzyczne, jak Ewa Bem, Tomasz Stańko, Marek Grechuta, zespoły Republika, Krzak czy Wilki. Do dziś jego basu można posłuchać na kilkudziesięciu płytach.
Ścierański to wirtuoz, opanowawszy elektroniczną technologię, zmienia brzmienie swojego basu w wielkie organy piszczałkowe lub w cały kwartet smyczkowy. Jest szeroko znany w Europie jako innowator, który zatriumfował nad technologią i tworzy naprawdę ciepłą i pomysłową muzykę,
Wzorował się na takich basistach, jak: Stanley Clarke, Alphonso Mouzon, Marcus Miller czy Jaco Pastorius. Zwłaszcza ten ostatni wywarł na niego wielki wpływ "podpowiadając" ideę gry solowej.
Tego nietuzinkowego, rozpoznawalnego basu będzie można posłuchać już w czwartek w Galerii EL.

Bilety: 20,00 i 25,00 zł. (w dniu koncertu 25,00) można kupić w recepcji Galerii EL w godz. 10.00 - 18.00, a po godz. 18.00 w Klubie Krypta w podziemiach Galerii EL.