Data: 24.07.2009
Autor: Jarosław Denisiuk

KWARTET JANA PTASZYNA WRÓBLEWSKIEGO

Zapraszamy bardzo serdecznie na oststni koncert tegorocznego Lata Jazzowo-Bluesowego. Przed Państwem 29 lipca o godz. 19.00 wystąpi Kwartet Ptaszyna Wróblewskiego w składzie: Jan Ptaszyn Wróblewski - tenor sax, Wojciech Niedziela - piano, Jacek Niedziela - bass, Marcin Jahr - drums.

Jan Ptaszyn Wróblewski - Najbarwniejsza postać polskiego jazzu, niekwestionowany lider i "dobry duch" życia jazzowego w Polsce; legendarny polski muzyk jazzowy, kompozytor, aranżer i dyrygent, a także dziennikarz i krytyk muzyczny.
Debiutował na scenie już w 56-tym roku (w legendarnym sekstecie Komedy) i od tego czasu prowadził dziesiątki zespołów: Polish Jazz Quartet, Studio Jazzowe Polskiego Radia, Chałturnik, New Presentation, Grand Standard Orchestra, Made in Poland - to tylko wyrywkowe jego przedsięwzięcia. Zjeździł blisko pół świata, od Kalkuty po Los Angeles, często uczestnicząc w międzynarodowych przedsięwzięciach.
Wojciech i Jacek Niedzielowie (bracia bliźniacy) byli prawdziwym objawieniem na polskiej scenie w 82-gim roku, startując z Pt. Wróblewskim w New Presentations. Od tego czasu zasilali wiele najlepszych polskich zespołów a także realizowali własne przedsięwzięcia. Obaj są także doświadczonymi leaderami. Obsypani deszczem nagród, zwycięzcy dziesiątek konkursów w kraju i zagranicą gdzie także szybko dali się poznać od najlepszej strony. Ostatnio współpracowali z Bobby Watsonem i Mike'm Mainierim.
Najmłodszy w zespole Marcin Jahr ma także na swoim koncie wiele osiągnięć i szczególnie bogatą dyskografię - z dziesiątkami najważniejszych w naszym kraju leaderów. Z Ptaszynem współpracuje regularnie od czasu swego debiutu na Jazz Juniors z triem Bogdana Hołowni (88-my rok). Wiele zagranicznych wyjazdów z wszelkiego autoramentu zespołami. O jego wszechstronności świadczy ich różnorodność.
Kwartet w /w składzie nagrał dwie płyty: Real Jazz i Supercalifragilistic. Obie uzyskały nominacje do nagrody Fryderyka w kategorii Jazzowa płyta Roku. A Ptaszyn w 2007 roku otrzymał Złotego Fryderyka za całokształt działalności.
 
Bilety w cenie 20 zł do kupienia w kasie Galerii EL.