Data: 22.09.2011
Autor: Beata Branicka

Od Karpat po Bałtyk - Baltic Sounds Good i Karpaty Magiczne

Centrum Sztuki Galeria EL oraz Stowarzyszenie Laboratorium Sztuki zapraszają 30 września o godz. 18 na prezentację materiału, powstałego podczas 3 dniowych warsztatów Baltic Sounds Good, odbywających się w ramach międzynarodowego projektu ArtLine. Gościem specjalnym pokazu będą Karpaty Magiczne.

Warsztaty trwające od 27 do 30 września 2011, są przeznaczone dla artystów, tworzących w nurcie sound artu, improwizacji muzycznych, muzyki elektro-akustycznej oraz field recordingu. Ekipa składa się z muzyków z Polski i Rosji, pracujących pod czujnym okiem opiekuna Macieja Olewniczaka, reprezentującego Galerię EL oraz Krzysztofa „Arszyna” Topolskiego – perkusisty i muzyka elektronicznego. Podczas 3 dni głównym zadaniem uczestników - Danila Akimova, Sergeya Ivanova, Wiktora Piskorza, Mariusza Owczarka, Rafała Wawrzyka - będzie rejestracja dźwięków, charakterystycznych dla środowiska Morza Bałtyckiego. Warsztaty będą odbywały się na promie, płynącym do Szwecji oraz w Stacji Morskiej Uniwersytetu Gdańskiego na Helu, gdzie muzycy będą mieli okazję nagrać dźwięki zwierząt morskich takich jak morświny czy foki, używając profesjonalnych rejestratorów dźwięku i hydrofonu. Podczas całych warsztatów grupie towarzyszyć będzie ekipa filmowa, rejestrująca wszystkie działania a nagrany materiał ujrzy światło dzienne w postaci płyty DVD. Efektem finalnym Baltic Sounds Good na być płyta CD z kompozycjami, powstałymi właśnie podczas warsztatów, z którymi będzie można zapoznać się podczas piątkowego pokazu w Galerii EL. 


tl_files/galeria/pliki/news/2.jpg


Gościem specjalnym pokazu będą Anna Nacher i Marek Styczyński, twórcy formacji Karpaty Magiczne. Projekt Karpaty Magiczne / The Magic Carpathians Project powstał w 1998 roku, po rozwiązaniu grupy ATMAN. Muzyka uprawiana w ramach Projektu nawiązuje do jazzowych innowacji sonicznych i strukturalnych inspirowanych brzmieniami etnicznymi a także minimalistycznej odmiany ambient i environment music, nie stroniąc od avant popu oraz posługując się idiomami muzyki tradycyjnej Europy Środkowej i Wschodniej. Krytycy w Polsce i na świecie porównują Projekt Karpaty Magiczne do „wschodnioeuropejskiego Art Ensemble of Chicago”, a specyficzna technika wokalna Anny Nacher jest opisywana przez przywołanie nazwisk Diamandy Galas, Renate Knaupt czy Lydii Lunch, choć śpiewa ona także klimatyczne, kameralne piosenki w stylu Brigitte Fontaine czy Bjork. (źródło: http://karpaty.serpent.pl/). W Galerii EL wykonają program Przestrzeń pulsującego słowa: wiersze z tomu “dwadzieścia jeden liter” Zenona Fajfera, wydanego w serii “Liberatura” przez wydawnictwo “Korporacja Ha!Art”


tl_files/galeria/pliki/news/plakat_Baltic sounds Good_02.jpg
***
Przewidziany na lata 2011 – 2013 projekt Art Line polega na współpracy 14 partnerów z 5 krajów obszaru Południowego Bałtyku: Szwecji, Polski, Niemiec, Litwy i Rosji. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską (Fundusz Rozwoju Regionalnego) oraz Program Współpracy Transgranicznej Południowy Bałtyk. Głównym beneficjentem jest szwedzkie Muzeum Blekinge. Zasadniczym celem projektu jest stworzenie sieci współpracy pomiędzy instytucjami artystycznymi i kulturalnymi w regionie. Art Line jest pierwszym artystyczno – kulturalnym projektem dofinansowanym w ramach Programu Południowy Bałtyk. Celem projektu jest wykorzystanie jej do zbliżenia zarówno instytucji i mieszkańców regionu Południowego Bałtyku, a także do stworzenia wspólnej tożsamości, która posłuży komunikowaniu się ze sferą publiczną za pomocą artefaktów. (źródło: http://artline-southbaltic.eu/2011/04/art-line-website-launched/)

Początek imprezy o godz. 18. Wstęp wolny