Data: 22.09.2011
Autor: Beata Branicka

Staromiejska Strefa Muzyczna po raz ostatni

Centrum Sztuki Galeria EL oraz Stowarzyszenie Laboratorium Sztuki zapraszają na ostatni koncert w ramach Staromiejskiej Strefy Muzycznej. W piątek, 30 września, o godz. 20.30, chwilę po pokazie Baltic Sounds Good oraz koncercie Karpat Magicznych będziemy kontynuować muzyczne eksploracje. Tego wieczora będziemy mogli posłuchać i zobaczyć Emitera z towarzyszeniem wiolonczelistki Edyty Czerniewicz oraz formację Karol Schwarz All Stars, czyli kolejnych przedstawicieli wytwórni Nasiono Records.

Dobrze znany wszystkim fanom Galerii EL Emiter tym razem zaprezentuje projekt "Soundtracks". Jest to cykl utworów inspirowanych architekturą, przestrzeniami, szczególnie pejzażami Północy. Dedykowany jest obrazom, które zostają pod powiekami. To soundtrack bez filmu. Film powstaje w trakcie słuchania. Edyta Czerniewicz jest absolwentką Akademii Muzycznej w Gdańsku. Na co dzień pracuje w Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica w Słupsku, a poza nią rozwija swoje zainteresowania w różnych zespołach i projektach. Brała udział w nagraniach partii smyczkowych na płytach zespołów Pink Freud, Dick4Dick, Loco Star. Współtworzy żeńskie trio fortepianowe „Les Mistiques” oraz kwartet „Cieślak i Księżniczki”. Nagrywała muzykę do kilku spektakli teatralnych i filmów. Jest również wykonawczynią autorskiego projektu „Coora Domestica” na wiolonczelę i taśmę. Marcin Dymiter aka emiter tworzy instalacje dźwiękowe, słuchowiska radiowe, muzykę do filmów, spektakli i przestrzeni publicznych. Gra do filmów niemych. Współpracuje z artystami wizualnymi i tancerzami. Prowadzi autorskie warsztaty dźwiękowe. Producent muzyczny. Współtwórca i kurator – wspólnie z Ludomirem Franczakiem- festiwalu mikro_makro oraz projektu Słuchaj uchem-słuchowiska na żywo. Aktualnie gra w projektach: emiter, niski szum, emiter_franczak audio video performance, voice_electronic duo i Linie Północne. (źródło: www.emiter.org)

Karol Schwarz All Stars odwiedzi Galerię EL w zupełnie nowym składzie i z zupełnie nowym materiałem. Brzmienie zespołu nadal opiera się na ręcznej roboty analogowym syntezatorze (znanym m.in. z płyt Prawatta, Szelestu Spadających Papierków) i zdelayowanej gitarze Karola Schwarza. Cała reszta to jednak zupełnie nowy rozdział w historii KSAS . Do zespołu dołączyli muzycy znani z innych nasionowych projektów. Za energię i rytmy odpowiedzialny będzie Goran, gitarzysta i lider Kiev Office. Kreowanie przestrzeni metaakustycznych i doznań mistycznych wziął na siebie Jakub Noga, sitarzysta znany m.in. z Śladami Gagarina. I wreszcie Artur Bieszke, znany z Marla Cinger, specjalista od post-rockowej kontemplacji i precyzji. Zespołowi KSAS będzie towarzyszył projekt Khad!Affi, tegoroczne objawienie Nasiono Sunrise. To jednoosobowy projekt dźwiękowo-taneczny oparty na brzmieniach instrumentów elektronicznych, samplerów i basu. Dyktator nut, pogromca mód, czerpiąc natchnienie z fuzji technologii i natury, nasyca swoje kompozycje dźwiękami kaczek, mew i tradycyjnych ludowych flecików. Podczas koncertów Khad!Affi zamienia się w szamana, mistyka, który przekazuje swoje szaleństwo za pomocą samplerów i mikrofonu. Beaty electro łączy z noise'm i opętańczym wokalizami. Niektórzy określają występy Khad!Affiego jako Laibach na wesoło. (źródło: materiały prasowe Nasiono Records www nasiono.net)

Bilety w cenie 10 zł do nabycia przed koncertem.