Data: 25.06.2012
Autor: Beata Branicka

Staromiejska Strefa Muzyczna w Krużganku

Stowarzyszenie Laboratorium Sztuki oraz Centrum Sztuki Galeria EL zapraszają na kolejny koncert, zrealizowany w ramach Staromiejskiej Strefy Muzycznej. 5 lipca, zaraz po wernisażu wystawy Otwarta pracownia, w Krużganku Galerii EL będzie można posłuchać MANANASOKO. Bilety w cenie 10 zł.

tl_files/galeria/pliki/news/2012 SSM/mananas copy1.jpgMananasoko powstał w 2006 roku. Za tą nazwą kryje się solowy projekt Macieja Wojnickiego, który gra na skrzypcach, śpiewa i jest odpowiedzialny za programowanie laptopowych podkładów.

Wojnickiego można zaliczyć to grona songwriterów, jego twórczość jest wybitnie autorska. Śpiewa piosenki o frapujących melodiach, do tego po polsku, co o dziwo w naszym kraju jest rzadkością. Jego wysoki głos, głęboko przesiąknięty emocjami, czasem przypomina wokal Jeffa Buckleya.

Jego aranżacje wykraczają jednak daleko poza granice tego, do czego przyzwyczaił nas songwriting. Mananasoko to artysta, którego można porównać np. do Imogen Heap, Emily Wells czy Dominique A. Tworzy na żywo zapętlone podkłady, przetwarza partie skrzypiec i wokalu, a jeszcze dochodzą do tego niebanalne podkłady komputerowe. Jego piosenki także składają się z powtarzanych jak mantra wersów.

Mananasoko układa struktury dźwiękowo, które raz zaskakują rozmachem, czasem układają się w niemal popowe piosenki, kiedy indziej zaś uciekają percepcji tworząc minimalistyczne, rozwiane tła.

W 2009 roku wydał album “Uwaga kanibalizm”. Kanibalizm jako forma intymnych kontaktów międzyludzkich nieźle pasuje do jego piosenek, bo piosenki są, jak wiadomo o miłości.

Projekt został dofinansowany przez Prezydenta Miasta Elbląga, w ramach programu „WSPIERANIE PROJEKTÓW ARTYSTYCZNYCH WZBOGACAJĄCYCH ŻYCIE KULTURALNE ELBLĄSKIEJ STARÓWKI, ORGANIZOWANYCH PODCZAS WAKACJI, W RAMACH "COOLTURALNEJ STARÓWKI

---

Sponsorzy Galerii EL: Kania MebleKwiaciarnia Zielony Gaj