Data: 06.04.2017
Autor: Beata Branicka

Wiosenna oferta edukacyjna

Wraz z nadejściem wiosny Galeria EL zaprasza na zupełnie nowe zajęcia przygotowane specjalnie z tej okazji.
Tej wiosny prezentujemy Państwu pięć różnych tematów; dzieci będą mogły zgłębić tajniki sztuki współczesnej, podpatrzeć i zainspirować się wiosenną przyrodą czy... zostać detektywem.

1. Klej – papier – nożyczki – KOLAŻ.
Podczas zajęć zainspirujemy się twórczością Henri Matisse’a, mistrza łączenia ze sobą barw kontrastowych, wirtuoza nożyczek. Uczestnicy wykonają wielce ożywcze dla oka prace na temat dowolny lub wskazany przez prowadzącego. Natchnienia szukać zaś będę w małym, kolorowym skraweczku kartki…
* młodsze dzieci wykonają prace z gotowych elementów; starsze będą miały okazję do poćwiczenia umiejętności posługiwania się nożyczkami.
Praca:
- z klejem
- z nożyczkami
- z kolorami
- ćwicząca zdolności manualne
- uwrażliwiająca estetycznie


2. Wiosenne uskrzydlenie - dekoracyjne ptaki fruwaki.
Podczas zajęć zadrzemy głowy do góry i uskrzydleni własną fantazją, ale i światem niesamowicie pomysłowej przyrody, wyczarujemy kolorowe ptaki, które poszybują w naszą domową codzienność.
* młodsze dzieci wykonają prace z gotowych elementów; starsze będą miały okazję do poćwiczenia umiejętności posługiwania się nożyczkami.
Praca:
- z nożyczkami - z kredkami - ćwicząca zdolności manualne, postrzeganie przestrzenne oraz wyobraźnię


3. Współczesna Mona Lisa- historia sztuki z przymrużeniem oka.
Dlaczego najsłynniejszym portretem świata zainteresowali się dentyści i do jakich doszli wniosków? Dlaczego praca Leonarda da Vinci cieszy się taką sławą? Kim byłaby współczesna Mona Lisa, gdyby miała szansę żyć w naszych czasach? Podczas spotkania porozmawiamy, poprzyglądamy się i… przerobimy bohaterkę obrazu na współczesną modłę!
Praca:
- z kredkami/ mazakami
- ćwicząca pomysłowość
- pokazująca, że sztuką zdecydowanie można się bawić


4. Pokaż się z nie jednej strony!- kubistyczne portrety
Dlaczego postaci z kubistycznych portretów mają dwa nosy i troje oczu? Kim był Pablo Picasso i czy jego prace są rzeczywiście dziecięco radosne? Podczas spotkania poprzyglądamy się, porozmawiamy i… zagramy w kości tworząc niepowtarzalne prace plastyczne.
Praca:
- z klejem - z nożyczkami - z kredkami - kostkami do gry - ćwicząca zdolności manualne oraz wyobraźnię - ucząca podejmowania wyzwań - uwrażliwiająca estetycznie


5. Poszukiwany- poszukiwana- szalony rysopis kogoś bardzo podejrzanego.
Czy można stworzyć wiarygodny obraz kogoś, kogo nie widzieliśmy na własne oczy? A jeśli dodatkowo zamiast kredek wykorzystać będziemy mogli tylko ostro zakończony patyk nie pozostawiający śladu? A jeśli opisujący osobę poszukiwaną jest strasznie zakręcony i co
chwilę przypomina sobie o tym i owym, zapominając o najważniejszym??? Hmmm… Być może w zadaniu nie do końca chodzi o wykonanie rzetelnego rysunku, ale o salwy śmiechu…
Podczas warsztatów uczestnicy zrobią zapewne wszystko, żeby się nie pogubić i stworzyć zabawną postać poszukiwanego/ poszukiwanej trzymającą się kupy.
Praca:
- z kalką maszynową - z patyczkiem i kredkami - poczuciem humoru - ćwicząca śmiech, kreatywność i fantazję


Zajęcia poprowadzi Helena Wojciechowska.
Zajęcia odbywać się będą dwa razy w tygodniu:
Wtorek – godz. 12.30
Czwartek – godz. 9.30
Koszt zajęć: 4 zł od dziecka

Kontakt, zapisy i wszystkie dodatkowe informacje: Joanna Mierzejewska, te. 55 625-67-80, joanna@galeria-el.pl


Ponadto zapraszamy na zajęcia w terenie:
MIASTO W FORMIE
Zajęcia odbywają się w przestrzeni miasta i mają charakter spaceru i zabawy, w czasie której dzieci poznają historię Biennale Form Przestrzennych odbywających się w Elblągu w latach 60-tych. Dzieci w przestrzeni miejskiej odnajdują kolejne Formy. Wspólnie dyskutujemy na temat ich kształtów i kolorów, zastanawiamy się co nam przypominają.

Koszt zajęć: 4 zł od dziecka

Kontakt, zapisy i wszystkie dodatkowe informacje: Beata Branicka, tel. 55 625-67-80, beata.b@galeria-el.pl