Data: 21.03.2016
Autor: Beata Branicka

Zawa & Worpus / Skrypty

Centrum Sztuki Galeria EL zaprasza na wernisaż wystawy duetu Zawa & Worpus pt.: "Skrypty". Wernisaż odbędzie się 31 marca o godz. 18 na emporze Galerii EL. Wstęp wolny.

Hanna Zawa-Cywińska urodziła się w Łomży. Studiowała dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim (dyplom w 1965). W latach 1967-1994 mieszkała w Stanach Zjednoczonych. Studiowała reklamę i grafikę w State University of New York. W 1981 roku otrzymała dyplom w dziedzinie reklamy. Lata 1994-2004 spędziła w Szwajcarii. Aktywnie działa w Szwajcarskim Stowarzyszeniu Sztuki Wizualnej VISARTE. Jest członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Sztuki (UNESCO). Od 2004 roku mieszka w Warszawie.

Zajmuje się malarstwem, grafiką i rzeźbą. W 2006 roku utworzyła z WORPUSEM (Wiesławem Budziejewskim) tandem artystyczny ZAWA & WORPUS.

Brała udział w ponad 150 wystawach zbiorowych. Zrealizowała wiele wystaw indywidualnych w Polsce, Stanach Zjednoczonych, Francji, Szwajcarii. Dotychczasowy dorobek twórczy Zawy zebrany i opisany został w książce pt. "Hanna Zawa Cywińska", wydanej przez Muzeum Historyczne w Sanoku. Obszerna nota o artystce umieszczona została w Wielkiej Encyklopedii Malarstwa Polskiego, wydanej w 2011 przez Wydawnictwo Kluszczyński.

Jej prace znajdują się w wielu kolekcjach muzealnych w Polsce i na świecie, m.in.: w National Museum of Women in Arts, Washington, USA; Muzeum Narodowym w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi; Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Hünfeld, Niemcy; MIT Museum, Cambridge, USA; New England Center for Contemporary Art, USA; Tucson Museum of Fine Arts, USA; Muzeum Ziemi Chełmskiej w Chełmie; Muzeum Historycznym w Sanoku.

WORPUS (Wiesław Budziejewski) urodził się w 1951 roku w Grotnikach koło Łodzi. Ukończył Wydział Grafiki Użytkowej w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi (obecnie Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego). W latach 1989-2011 prowadził działalność pedagogiczną w Studium Technik Teatralnych i Filmowych przy Zespole Szkół Plastycznych w Łodzi. Obecnie nadal jako nauczyciel przedmiotów plastycznych w łódzkim ZSP, prowadzi pracownie technik scenograficznych oraz pracownie malarstwa i rysunku. Zajmuje się malarstwem, grafiką, rzeźbą i grafiką projektową. Od 2006 roku wraz z Hanną Zawą-Cywińską tworzy dwuosobowy zespół artystyczny ZAWA & WORPUS.

Brał udział w kilku wystawach zbiorowych w Polsce i zagranicą. Nieliczne jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych w kraju i zagranicą, między innymi w Belgii, USA, Szwajcarii i Francji.