Monika Wanyura-Kurosad / Kamienie milowe. Kamienie pamięci.

28.02.2019 - 31.03.2019

Monika Wanyura-Kurosad

Grafik, scenograf. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i Wydziału Grafiki w Katowicach. Pracuje na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie. Zajmuje się grafiką, rysunkiem, sztuką książki, instalacją i scenografią. Zrealizowała kilkanaście wystaw indywidualnych i wzięła udział w ponad 100 wystawach w Polsce i za granicą, m.in. w Belgii, Hiszpanii, Japonii, Kanadzie, Rumunii. Laureatka nagród i wyróżnień na międzynarodowych konkursach graficznych. Jako scenograf i kostiumograf zrealizowała spektakle teatru TV, filmy dokumentalne i przedstawienia teatralne.

Jest to wystawa monograficzna, ale mówiąca różnymi językami plastycznymi. Podstawowe medium twórczości artystki stanowi papier. Na ekspozycji obejmującej nawę główną, boczną i prezbiterium, będziemy mieli okazję zaobserwować i poznać różne możliwości twórczego wykorzystania tej materii.

Na wystawę złożą się powstałe na papierze rysunki, wykonane m.in. tuszem, akrylem. Niektóre z nich tworzyć będą rozbudowane instalacje na specjalnym, chińskim papierze, mającym tę właściwość, że jest on niezwykle delikatny i zarazem bardzo wytrzymały. Co więcej, daje także nadzwyczajne możliwości działania światłem w przestrzeni – można na nim malować, nakładać grube warstwy malatury, rzucać projekcje i go podświetlać.

Eksponowane będą książki artystyczne, stanowiące swoiste obiekty sztuki. Będzie można je nie tylko obejrzeć, ale też dotknąć, przewracać strony i czytać. Jest to zaplanowany przez artystkę element interaktywnej gry z odbiorcą i spotkania z poezją. Książki są bowiem plastyczną interpretacją twórczości poetyckiej Seamusa Heyneya, Tomasa Tranströmera, Gary Snydera, Paula Eluarda, Johna Donne'a. Jest to zarysowana przez artystkę podróż w wielowymiarowe światy wyobraźni wybitnych poetów i próba wejścia z nimi w dialog.

W swej twórczości Monika Wanyura-Kurosad często też sięga po wiersze Paula Celana, poety pochodzenia żydowskiego, reprezentanta niemieckojęzycznej poezji lat powojennych. Jeden z jego wierszy pod tytułem „Fuga śmierci” przedstawiony zostanie na wystawie w formie filmu podejmującego temat holocaustu.

Wróć