bez korekty - wystawa rzeźby prof. S. Radwańskiego i jego absolwentów

05.12.2013 - 19.01.2014

Centrum Sztuki Galeria EL zaprasza 5 grudnia 2013 r. o godz. 18 na wernisaż wystawy rzeźby "bez korekty", na której będzie można obejrzeć prace prof. Stanisława Radwańskiego oraz jego absolwentów. Na wernisaż wstęp wolny.

O wystawie pisze kurator, prof. Mariusz Białecki:

"Wystawa „bez korekty” to projekt skupiający rzeźbiarzy, adeptów pracowni dyplomowej, prowadzonej przez prof. Stanisława Radwańskiego, wybitnego rzeźbiarza, cenionego pedagoga z gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Jest to inicjatywa tzw. oddolna. Z pracowni tej wyszło około 80 absolwentów. Wielu z nich to pracownicy naukowi, pedagodzy, twórcy pomników, wielu artystycznych wydarzeń, artystów tworzących w różnych przestrzeniach kultury. To w większości czynni rzeźbiarze. Pierwszy roboczy tytuł wystawy to "Wokół postaci". Dychotomia tytułu miała oddawać zarówno przestrzeń tematyczną pracowni, jak i postać Mistrza, osi projektu. Ostatecznie powstał tytuł "bez korekty", by pokazać i odnieść się do czasu po-akademickiego zaproszonych artystów. Punktem wspólnym na osi czasu jest przypomnienie prac dyplomowych, powstałych w pracowni Profesora. Projekt ten to niezwykle emocjonalna podróż do lat akademickich, ale i konfrontacja z teraźniejszością. Prezentacja pokoleń artystów ukazać ma szeroki wachlarz retoryki rzeźbiarskiej. Prof. Stanisław Radwański to dla nas, byłych studentów, postać pomnikowa, nie tylko z powodu skali obiektu. To przede wszystkim jego majestat, spokój, inteligencja i niezrównany dowcip (najlepsze, zaskakujące, sytuacyjne, kultowe dowcipy padały z ust Profesora). I jeszcze jedno, lubi się spóźniać. Tradycyjne już spotkania w pracowni Profesora na ul. Mariackiej, to czas degustacji do świtu, to opowieści o sztuce z naciskiem na sztuki piękne, rozglądanie się, zaglądanie do bogatej pracownianej biblioteki z barkiem. Tradycją były wkupiny nowego rocznika studentów w pracowni na Mariackiej. Cieszy mnie fakt, że moi studenci mogą wciąż czerpać z doświadczenia artystycznego i pedagogicznego Profesora, ale nade wszystko poczuć aurę mojego Mistrza. Nasza wspólna wystawa, którą Profesor zaproponował jako wystawę partnerską, poprzedzona była dwoma Jego indywidualnymi pokazami: w Galerii „Refektarz” w Kartuzach oraz w Muzeum Diecezjalnym w Pelplinie. Projekt prezentowany będzie również w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku w 2014 r. Wydana zostanie monografia, która jest w trakcie przygotowań. Poskładany z różnych elementów portret pracowni nie będzie oczywiście całościowy, jednoznaczny. To tylko wypadkowa zestawu absolwentów."

Stanisław Radwański studiował rzeźbę w pracowni prof. Horno-Popławskiego. Od 1973 r. jest pedagogiem ASP w Gdańsku, a w 1995 r. zyskał tytuł profesora zwyczajnego. W macierzystej uczelni pełnił wiele funkcji, m.in. dziekana wydziału rzeźby (1981-1990) oraz rektora przez dwie kadencje (1990-1996). Wystawiał w Polsce i za granicą. Dzieła jego znajdują się w kolekcjach muzealnych i prywatnych. Za całokształt twórczości otrzymał nagrodę Ministra Kultury i Sztuki oraz odznaczony został srebrnym medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Rzeźba prof. Radwańskiego pozostaje w obrębie tematu człowieka. Interesuje go portret współczesny i historyczny, a na który patrzy zwykle z dystansującej, surrealistycznej perspektywy. Mówiąc o naturze człowieka, sięga często po stylistyczny kostium form historycznych, którym nadaje funkcje symboliczne.
Nowe wartości znaczeniowe i formalne wynikają z indywidualnego sposobu wykorzystania cytatu stylistycznego, zabarwionego przekornym, ironicznym stosunkiem do form stworzonych w przeszłości. Wiedzie swój własny dialog z historią i kulturą, a także z odbiorcą, dzięki odwołaniu do czytelnych, skonwencjonalizowanych form i stylów. Choć jest świetnym portrecistą i w jego dorobku są realistyczne portrety, w tym realizacje pomnikowe, to także nawiązuje do rzeźby portretowej nie dla indywidualnych cech postaci, ale dla symbolizacji określonych postaw czy abstrakcyjnych pojęć. Własną twórczość przez lata łączył z pracą dydaktyczną, której efekty uzmysławia wystawa, skłaniając do pytań o skuteczność metod prowadzenia młodych talentów. Nie jest bowiem przypadkiem, że z jego pracowni wyszło wielu znakomitych rzeźbiarzy o odmiennych indywidualnościach, różnych postawach, świadomych własnej drogi artystycznej. Nie jest też przypadkiem, że dziś wspólną wystawą identyfikują się z miejscem, z którego wyszli i nauczycielem, który ich ku tej osobności poprowadził. Jest jednak coś co ich łączy, a co jest niewątpliwym śladem obecności w pracowni Profesora - to żywy i twórczy stosunek do historii i tradycji, w której odnajdują własne tropy i adekwatne do nich środki wyrazu. 

Zofia Watrak

Uczestnicy wystawy: Stanisław Radwański, Jan Szczypka, Marcin Plichta, Marta Branicka, Tomasz Skórka, Mariusz Białecki, Rafał Synowiec, Tomasz Radziewicz, Sylwia Jakubowska, Małgorzata Wiśniewska, Dariusz Sitek, Tomasz Sobisz

Facebook

Wróć