Interaktywny Plac Zabaw

05.05.2014 - 18.06.2014

Centrum Sztuki Galeria EL zaprasza dzieci małe i duże do udziału w multimedialnej wystawie "Interaktywny Plac Zabaw", która będzie prezentowana w Galerii EL od 5 maja do 29 czerwca 2014 r.

Wystawa gościła już w wielu polskich miastach, ciesząc się ogromnym zainteresowaniem i przynosząc mnóstwo radości dzieciom i dorosłym. W Elblągu zobaczymy aż 6 multimedialnych instalacji, wprowadzających w klasyczne pojęcia z dziedziny sztuki takie jak faktura, kolor, perspektywa oraz muzyki: rytm, metrum, harmonia.

Autorzy pomysłu - Patrycja Mastej i Dominika Sobolewska wraz z Pawłem Janickim z Centrum Sztuki WRO - określają Interaktywny Plac Zabaw mianem odpowiednika galerii sztuki współczesnej dla dzieci, gdzie w odróżnieniu od opatrzonych zakazami dotykania, biegania i hałasowania muzeów i galerii, można i trzeba dotykać eksponatów, gdzie kluczowa jest interakcja, a zwiedzanie staje się niezapomnianą przygodą. To doświadczalne laboratorium, w którym już od najmłodszych lat dzieci poznają nowe media wchodząc w interakcję ze sztuką.

Zabawki działają na zmysły wzroku, słuchu, dotyku i węchu (np. będzie można poczuć zapach kory i trawy). Niektóre instalacje powstały dzięki różnym technicznym sztuczkom: czujnikom ruchu, komputerom i kamerom, które zostały skrzętnie ukryte.
Uzupełnienie wystawy stanowi sala w formie kina, gdzie prezentowany jest wybór klasycznej polskiej animacji z lat 1960. i ’70. W ten sposób w Interaktywnym Placu Zabaw spotykają się media tradycyjne i nowe: film i sztuki wizualne.

Instalacje wchodzące w skład elbląskiej wystawy:
CZARODZIEJ – Wspólna gra animowanymi ilustracjami wykonanymi przez dzieci w czasie warsztatów, interaktywna zabawa z czarodziejskim wierszykiem Maurice’a Carême’a.
PLATFORMA INTERAKTYWNA – Instalacja, w której dzieci, przemieszczając się – jak w podwórkowej zabawie – po kolorowych polach, tworzą dźwięki wynikające z gry z barwą, przestrzenią i ruchem.
MALOWANIE ŚWIATŁEM – instalacja w przestrzeni monitorowanej przez kamerę umieszczoną nad ekranem. Gesty dzieci bawiących się świecącymi zabawkami są rejestrowane przez system śledzenia ruchu. Za pomocą specjalnego oprogramowania informacja o historii ruchu zostaje w interaktywny sposób przełożona na abstrakcyjne obrazy i dźwięk. Rozmiar, forma i kolor obrazu wyświetlanego na ekranie koresponduje z pozycją zabawek wprawionych w ruch przez uczestników gry. Instalacja może być realizowana na 1-3 ekranach.
FAKTURY – praca łącząca doświadczenia akustyczne wizualne i dotykowe. System detekcji ruchu zarejestruje ruch dłoni dotykających jedną z pięciu powierzchni o naturalnych fakturach – kamienie, woda, para, kora, trawa – uruchamiając wielkoformatową projekcję opierającej się na fotografiach zmieniającej się przyrody, wizualno-dźwiękowej animacji. Poszczególne projekcje różnią się od siebie w zależności od liczby i kolejności aktywowanych faktur.
RGB (Red-Green-Blue) – przestrzenna aranżacja dziewięciu sześcianów wykonanych z przezroczystego tworzywa w podstawowych barwach addytywnych: czerwonej, zielonej i niebieskiej. Otwory w obiektach umożliwiają uczestnikom zabawy utworzenie każdej kombinacji filtrów oraz tworzą labiryntowe przejścia, które dzieci mogą eksplorować. Zjawisko addytywnego mieszania barw może być obserwowane zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz sześcianów. Efekt ten jest wzmożony przez kalejdoskopy przygotowane specjalnie do oglądania instalacji.
PIES – nawiązaująca do dawnej grafiki komputerowej, interaktywna instalacja, witająca i strzegąca gości na Placu Zabaw.

Wystawa jest skierowana dla dzieci przedszkolnych i szkolnych. Dzieci do 8 r.ż. mogą zwiedzać wystawę tylko pod opieką dorosłych.
Wystawa będzie czynna w godzinach otwarcia Galerii (poniedziałek nieczynne, wtorek - sobota 10-18, niedziela 10-17). 
Grupy zorganizowane wyłącznie po uprzedniej rezerwacji pod nr. tel. 55 625 67 80, 55 625 67 83 (mail: marta@galeria-el.pl).

Wstęp zgodnie z cennikiem Galerii EL: bilet normalny 8 zł, bilet ulgowy 4 zł, bilet rodzinny: 16 zł (2 os. dorosłe + dzieci), bilet grupowy (pow. 10 osób, opiekun gratis) 3 zł/os.

Wróć