Janusz Kapusta - między sztuką a matematyką

11.10.2012 - 30.12.2012

11 października o godz. 18 zapraszamy na wernisaż indywidualnej wystawy Janusza Kapusty pt: "Między sztuką a matematyką". Na wernisaż wstęp wolny. Wystawa czynna do 30 grudnia.

O wystawie pisze kurator, Jarosław Denisiuk:

Urodzony w 1951 r. Janusz Kapusta to matematyk, filozof i plastyk. Jego aktywność, także i twórcza, obejmuje właśnie te sfery zainteresowań. Od 1981 roku mieszka w Nowym Jorku. Zajmuje się ilustracją prasową. Publikował swoje rysunki m.in. w “Szpilkach” i “Radarze”, a także w prasie francuskiej i niemieckiej. W USA jego prace ukazują się w “The New York Times”, “The Wall Street Journal”, “The Washington Post”. Od 15 lat regularnie współpracuje
z "Rzeczpospolitą". Uprawia także scenografię teatralną, ilustrował książki, odkrył nowe zasady złotego podziału, ale przede wszystkim poświęcił się propagowaniu swojego największego odkrycia, czyli K-dronu.

K-dron to jedenastościenna bryła geometryczna o unikalnych właściwościach optycznych, akustycznych i strukturalnych. 11 litera alfabetu łacińskiego to K, a końcówka dron pochodzi od greckiego słowa edron - ściana, stąd nazwa K-dron.

Dwa k-drony złożone ze sobą dają sześcian. K-dron, opracowany w 1985 r. a opatentowany w 1987 w USA pod numerem 4681481, to jak dotąd jego najbardziej znane dzieło. Sam Kapusta twierdzi, że ów kształt już istniał na przecięciu linii przekątnych i tworzących siatki czterech, zestawionych ze sobą sześcianów, wystarczyło niejako tylko go odkryć. Stało się to w trakcie przygotowań do wystawy w Nowym Jorku. Po wydrukowaniu ulotek promujących wystawę, w których zamieszczono wizerunek 2 kwadratów wpisanych jeden w drugi, Janusz Kapusta znalazł formę przestrzenną, na podstawie której wykonał następnie model przestrzenny bryły. Jednak K-dron to nie tylko geometryczna bryła, to także ilustracja idei, która od zawsze zaprzątała głowę autora, mianowicie jak narysować nieskończoność. Kapusta ujął to jako przestrzeń odchodzącą od nas w głąb perspektywiczną i równocześnie przeciwstawnie zbliżającą się ku nam. I to właśnie K-dron okazał się doskonałym odzwierciedleniem tej teorii, stanowiąc jednocześnie formę zewnętrzną i wewnętrzną.

Ta jedenastościenna bryła, ma wiele kombinacji, jak i zastosowań: jako wykładzina na fasadach budowli, jako struktura dachowa, jako gra czy jako odwzorowanie powierzchni ziemi. Nowy geometryczny kształt o 11 ścianach, o którym rozprawiają najwybitniejsi na świecie matematycy, a także filozofowie, ma niezwykłe własności optyczne, akustyczne i strukturalne. Pozwala to na szeroki zakres zastosowań w budownictwie, wystawiennictwie, meblarstwie, produkcji zabawek bądź też opakowań. Pierwszy budynek z elementów k-dronowych powstał w Hollywood w roku 1995. W Las Vegas wzniesiono natomiast znane z MTV studio nagraniowe.

Wróć