Konkret/ Dyskurs/ Kod

28.06.2018 - 31.08.2018

Centrum Sztuki Galeria EL zaprasza na ostatni wernisaż wystawy przed wakacjami "KONKRET / DYSKURS / KOD", który odbędzie się 28.06. w czwartek, o godz. 18.00. Wstęp na wernisaż jest bezpłatny. 

Wystawa potrwa do 31 sierpnia.
Kuratorami wystawy są: Mark Starel, Karina Dziweczyńska

Międzynarodowa wystawa KONKRET / DYSKURS / KOD stanowi kolejną odsłonę cyklicznego projektu realizowanego przez prof. Wiesława Łuczaja z ASP w Warszawie, łączącego różne nurty współczesnej sztuki geometrycznej. Nurty te ukryte są pod tytułowym trójmianem: sztuka konkretna (KONKRET), Geometria Dyskursywna (DYSKURS) oraz sztuka generatywna (KOD). 
W wystawie bierze udział 61 artystów: z USA, Kanady, Korei Południowej oraz 12 krajów europejskich – Austrii, Czech, Francji, Hiszpanii, Holandii, Niemiec, Norwegii, Polski, Słowacji, Szwajcarii, Szwecji i Węgier. Ich prace, z obszaru sztuki konkretnej, dotykają zagadnień materii dzieła, koloru, konstrukcji i struktury, optycznego oddziaływania elementów, systemów matematycznych i podlegajcego im gridu, oraz innych problemów formy, bo sztuka ta powinna być wolna od jakichkolwiek związków z rzeczywistością (za wyjątkiem uniwersum lub rzeczywistości transcendentalnej). Z kolei prace z obszaru Geometrii Dyskursywnej czerpią swoje inspiracje właśnie z codziennej rzeczywistości, z różnych jej aspektów: codziennego życia, prasy codziennej, kolorowych magazynów, architektury, pejzażu, tekstów kultury, symulatorów sztucznego życia, z raportów statystycznych opisujących zachowania społeczne ludzi, mapingu, baz danych i wielu innych źródeł. Natomiast prace z obszaru sztuki generatywnej dotykają problematyki współtworzenia dzieła przez komputer. Są wynikiem losowości, algorytmów i komputerowych kodów. Te preznetowane na wystawie są animacjami generowanymi i wizualizowanymi przez komputer w czasie rzeczywistym, co oznacza, że obserwowane dzieła nigdy się nie powtarzają.
Celowo założona wielokierunkowość wystawy wskazuje na żywotność sztuki wyrażanej językiem geometrii, na jej ewoluowanie, przekraczanie programowych ograniczeń i współczesną grę z kontekstem teoretycznym, niezależnie od miejsca w jakim żyją i tworzą artyści.

Wróć