Living Dead - Michał Brzeziński

07.09.2013 - 29.09.2013

Centrum Sztuki Galeria EL zaprasza na wystawę Michała Brzezińskiego - Living Dead, której wernisaż odbędzie się 7 września o godz. 18.30. Na wernisaż wstęp wolny.

Najnowszy projekt Michała Brzezińskiego koncentruje się na zjawisku, „semi-life”, czyli „pół-życia" i jego obecności w kulturze współczesnej. Artysta, promując od kilkunastu lat w swoich tekstach i realizacjach ideę cyborgizacji gatunku ludzkiego uważa, że zjawisko to jest nie tyle nieuniknione, co wręcz pożądane. Podobnie jak Kevin Warwick – profesor uniwersytetu w Reading i „pierwszy cyborg”, twierdzi, że inkorporacja technologii w ciało człowieka może stać się sposobem „upgrade’owania” naszego gatunku do wyższej fazy rozwoju i przyspieszeniem procesu naturalnej ewolucji.

W zjawisku cyborgizacji człowieka pojawiają się nowe możliwości komunikacji – również tej międzygatunkowej. Cyborgizacja przynosi nowy model myślenia o tożsamości człowieka, która staje się, w zależności od kontekstu i potrzeb, na nowo definiowalna, podobnie zresztą jak stan „życia/śmierci”. Living Dead - Żywy Trup, bo tak należałoby przetłumaczyć tytuł wystawy, to odniesienie również do kultury masowej i "kultowego" horroru gatunku gore. „Pół-żywe” obiekty składają się z części organicznej i informatycznej. Czasami to nasze ciało staje się częścią niezbędną do zaistnienia cyborgicznej całości, czasami są to rośliny czy zwierzęta. Na wystawie nie zabraknie komentarzy do wydarzeń i dyskusji w związku z relacją etyki i biosztuki w kontekście ekologii oraz praw zwierząt. Ta wizja świata, w której każdy element - od kryształów poprzez rośliny i zwierzęta - posiada jedną esencję duchową, odnosi się do kultur szamańskich. Przeniesiona zaś przez Brzezińskiego na pole sztuki tworzy nowy paradygmat, w którym technologia, sztuka i biologia współegzystując ze sobą, zmagają się z granicą czegoś, co twórca określa jako "ucisk konieczny". Artysta nazywa to w swej praktyce „złem koniecznym” do podtrzymania biologicznej egzystencji. 

Michał Brzeziński - artysta, łączący w swoich działaniach materię biologiczną z systemami informatycznymi, futurolog, kulturoznawca. W swoich pracach wykorzystuje interfejsy medyczne takie jak USG, GSR, czy EEG do analizowania afektów w celu poszukiwania międzygatunkowego języka. Korzenie jego działań artystycznych tkwią w subkulturach muzycznych lat 90-tych oraz w sztuce wideo, którą animował na pułapie dyskursu teoretycznego w latach 2000 – 2010. Twórca nieistniejącej już Galerii NT. Kurator współpracujący z galeriami takimi jak Muzeum Sztuki w Łodzi czy Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA w Gdańsku.

http://michalbrzezinski.org/
https://www.facebook.com/postvideoart
https://www.facebook.com/Biocultureartlab

Wróć