Noc Muzeów 2015

16.05.2015 - 17.05.2015

Centrum Sztuki Galeria EL zaprasza na tegoroczne nocne odwiedziny w Galerii, które odbędą się w ramach Europejskiej Nocy Muzeów 16 maja 2015 r. Start o godz. 21, wstęp wolny.

Tegoroczną Noc Muzeów w Galerii EL rozpocznie spacer dźwiękowy po elbląskiej Starówce z wykorzystaniem "niePrzewodnika Miejskiego". Ze względu na ograniczoną ilość miejsc prosimy o wcześniejsze zgłaszanie chęci udziału w spacerze, wysyłając maila na adres: beata.b@galeria-el.pl. Do spaceru konieczne jest posiadanie telefonu komórkowego ze słuchawkami oraz z zainstalowaną aplikacją "niePrzewodnik Miejski" (do pobrania tutaj). 
Spacerowi przewodzić będzie Marcin Dymiter, którego usłyszymy także podczas projekcji filmu Charliego Chaplina "Światła Wielkiego Miasta", do którego zagra na żywo z towarzyszeniem Pawła Nowickiego. Na zakończenie wieczoru zobaczymy performans japońskiej artystki Miho Iwata. 
Od godz. 21 w Krużganku wyświetlane będą filmy, wyprodukowane przez Galerię EL: Baltic Sounds Good, Resonances, Miasto-Słowo-Dźwięk, w ramach projektu „Przebudzenie" (filmy autorstwa Piotra Grdenia): „Audiomurale", „Casting", „Arka Pasożyta", „Kompostex".

Część wydarzeń zaplanowana jest w plenerze, jednak w przypadku złych warunków pogodowych całość przeniesiona zostanie do wnętrza Galerii EL.

***
Marcin Dymiter o swoim projekcie:
"Praca z obrazem filmowym - szczególnie z kinem niemym i film dokumentalnym-wyrasta z zainteresowania sztuką filmową. Tak jak aktualnie poddaje się technicznej obróbce obraz w klasycznych filmach kina niemego, aby go zaktualizować i pozwolić na odbiór współczesnym odbiorcom, tak odnosi się do również do dźwięku. Muzyka do filmów grana na żywo to rodzaj pytania: jak za pomocą muzyki odczytać, zinterpretować i uaktualnić istotną spuściznę kultury jaką jest kino? Część historii kina np. niemego, dzięki takim działaniom może zostać ponownie odczytana. Odwołujemy się do tradycji tapperów, którzy na żywo - oglądając obraz filmowy - tworzyli ścieżkę dźwiękową.

Głównym założeniem tego projektu jest tworzenie oryginalnej, autorskiej muzyki do obrazów filmowych, która jest wynikiem myślenia o obrazie, wrażliwości na ten szczególny rodzaj przekazu wizualnego oraz jego interpretacji. Przygotowujemy muzykę która ma stapiać się z obrazem, wzmacniać i uwypuklać piękno filmu. Pragniemy dać nowy wymiar tej przestrzeni audiowizualnej.

Do tej pory przygotowaliśmy takie prezentacje na najważniejsze festiwale filmowe m.in. Festiwal Kina Niemego w Krakowie, Ars Independent (Katowice) czy Doc Film Festival (Gdańsk)."

PAWEŁ NOWICKI (wibrafon, instrumenty klawiszowe)
Ukończył Szkołę Muzyczną I i II st. im. F. Nowowiejskiego w Gdańsku, Akademię Muzyczną w Bydgoszczy pod kierunkiem prof. Grzegorza Jurczyka i Konserwatorium Muzyczne w Strasburgu w klasie Emmanuela Sejourne. Jest laureatem międzynarodowych konkursów muzyki współczesnej: Gaudeamus w Rotterdamie 1999 (3. nagroda) i Clarment-Ferrand 1999 (3. nagroda). Od 2002 roku współtworzy zespół muzyki współczesnej Kwartludium, który na stałe wpisał się w kalendarz koncertowy ważniejszych festiwali tj. Warszawska Jesień, Festiwal Radiowy WDR w Kolonii czy Unsound Festival w Nowym Yorku. Paweł Nowicki jest wielokrotnym stypendystą Urzędu Marszałowskiego, Urzędu Miasta Gdańska oraz programu "Młoda Polska" Ministerstwa Kultury na nagranie płyt wraz z zespołem Kwartludium.
Od 2004 roku współpracuje z trójmiejskim zespołem Kobiety, z którym odbierał nominację do Paszportu Polityki w roku 2008 na nagranie płyty pt. "Amnestia". Niewątpliwym wyróżnieniem okazał się ubiegłoroczny występ wraz z warszawskim zespołem Kwadrofonik w Carnegie Hall w Nowym Yorku oraz Chicago Symphony Hall w ramach obchodów roku Fryderyka Chopina. Najbliższa przyszłość muzyka związana jest z promocją nagranych albumów jak i dalsze występy wraz z zespołem Kwartludium, m.in. w tym zaproszenia do Filharmonii Moskiewskiej oraz występy w Brukseli i Berlinie.

MARCIN DYMITER (gitara, elektronika)
Emiter porusza się w obszarze elektroniki, muzyki improwizowanej. Tworzy instalacje dźwiękowe, słuchowiska radiowe, muzykę do filmów, spektakli, wystaw i przestrzeni publicznych. Gra do filmów niemych. Prowadzi autorskie warsztaty dźwiękowe oraz działania przybliżające ideę field recordingu. Twórca map dźwiękowych, serii płyt "Pocztówki dźwiękowe" oraz projektu Field Notes. Współpracował z artystami wizualnymi i tancerzami m.in. Anną Baumgart, Joanną Rajkowską, Anną Witkowską, Ludomirem Franczakiem, Risą Takitą, Jackiem Krawczykiem oraz poetą Marcinem Świetlickim i pisarzem Danielem Odiją. Gra także w projektach: niski szum, emiter_franczak audio video performance, Flora Quartet.
Producent muzyczny. Współtwórca i kurator - wspólnie z Ludomirem Franczakiem - festiwalu mikro_makro oraz innych projektów dźwiękowych. Słuchacz i uczestnik muzycznych warsztatów w kraju i zagranicą m.in. warsztaty Le Quan Ninha, Andrew Sharpleya, Johna Butchera, Robina Minarda. Stypendysta Uniwersytetu Sztuki w Berlinie, finalista konkursu Netmage International Multimedia Festival w Bolonii. Stypendysta Marszałka Województwa Pomorskiego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
(2011) i Fundacji Wyszehradzkiej (2012). Członek Polskiego Stowarzyszenia Muzyki Elektroakustycznej. 

MIHO IWATA
Artystka pochodzi z Japonii. Po studiach w Kioto przyjechała do Krakowa w 1986 roku i od tamtej pory nierozerwalnie związana jest z tym miastem. Zajmuje się performansem, którego źródła znajdują się w japońskim awangardowym teatrze tańca butoh, z którym zetknęła się podczas spektaklu wybitnego tancerza butoh Daisuke Yoshimoto w Teatrze Mandali w Krakowie. Za sprawą tego spotkania zdecydowała się na działalność twórczą i w 1994 roku odbyła się premiera jej pierwszego spektaklu: „Nogi Gołębia” w Galerii Krzysztofory. Od 2003 roku koncentruje się na performansach opartych o improwizację w środowisku poza teatralnym. Współpracuje z zagranicznymi twórcami z różnych dziedzin, takich jak muzyka i malarstwo. Angażuje się także w akcje społeczne. Dokumentacje performansów “Tysiąc Snów 2 III 2003″ i “Dotyk – Źdźbło trawy 2006″ zostały zakupione do Kolekcji Małopolskiej Fundacji Muzeum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu”. Prezentuje swoje prace zarówno w Polsce, jak i za granicą

Wróć