"Santo Subito" Bartek Jarmoliński

26.05.2011 - 23.06.2011

"Santo subito" to cykl obrazów, przedstawiających ikony popkultury - współczesnych świętych, znanych głównie z tego, że są znani. Zawsze w blasku fleszy, obecnych na ekranach telewizorów - "przenośnych kapliczek" milionów odbiorców, owianych legendą. 
Pojęcie świętości w dzisiejszych czasach zdewaluowało się. Granica dzieląca sacrum i profanum stała się płynna. W konsumpcyjnej piramidzie wartości nie ma miejsca dla tradycyjnych cnót, przypisywanych wcześniej świętym. Obecnie zostali oni zastąpieni wszelkiej maści celebrytami: gwiazdami filmu, sportu, muzyki, politykami, pisarzami czy ludźmi z kręgu świata mody. To ich obdarza się obecnie kultem, dla którego liczy się towar, nadający się na sprzedaż: wizerunek, logo czy marka. 
Kultura popularna wdarła się także w sferę religii. Nie tylko tej tradycyjnie rozumianej, usankcjonowanej przez instytucje kościelne (konsumpcyjny charakter świąt, telewizyjne msze i obrzędy jako widowiska dla ludu). Współcześnie mamy do czynienia z religijnością komercyjną, realizowaną poprzez sferę konsumpcji i rozrywki. Rolę świątyń przejęły hipermarkety, gromadzące w niedzielne popołudnia swoich wiernych-kupujących, hale koncertowe, stadiony piłkarskie, rolę kapłanów zaś szeroko pojęte media. 
Bartek Jarmoliński z niezwykłą precyzją - niemal hiperrealistycznie - kopiuje znane z tabloidowych fotografii wizerunki celebrytów, po czym w sposób dosłowny ucieleśnia ich "świętość". Głowy "kanonizowanych" przez siebie postaci otacza nimbami. Postępuje na wzór tradycji chrześcijańskiej, w której jednostkę, za jej czyny, uświęca się dopiero po śmierci, przyznając jej prawo publicznego kultu. Swoich świętych, zgodnie z religijnym zwyczajem, czyni też patronami rozmaitych grup społecznych. Artysta ustanawia prywatny panteon godnych wyniesienia na ołtarze.

Wystawę będzie można oglądać do 23. czerwca w godzinach: wtorek-sobota 10-18, niedziela 10-17.

Wróć