Synwilczura / Nekrofuturyzm w dizajnie

19.11.2015 - 31.12.2015

Centrum Sztuki Galeria EL zaprasza na wernisaż wystawy "Nekrofuturyzm w dizajnie" autorstwa elbląskiego artysty i projektanta - Synwilczura. Wernisaż odbędzie się 19 listopada o godz. 18. Wstęp wolny.

Synwilczura jest jednym z kilku komponentów tetrafrenalnej osobowości bytu społecznego, funkcjonującego w strukturach urzędowo-administracyjnych od kilkudziesięciu lat jako Liszon Liszewski, który od 2013 roku projektuje, konstruuje i własnoręcznie wytwarza tradycyjnymi technikami rzemieślniczymi obiekty z pogranicza rzeźby oraz wysoce ergonomicznych i w pełni funkcjonalnych elementów wyposażenia wnętrz. Obiekty te są niemalże w prostej linii kontynuacją ścieżki rozwoju, obranej około 2004 roku, która zaowocowała powstaniem 10 rzeźb-robotów, do budowy których zostały użyte głównie materiały pochodzące z recyklingu. Obiekty najnowsze, które będzie można zobaczyć na wystawie, spajają kilkuletnie doświadczenie zawodowe projektanta w branży oświetleniowej, a także są dowodem wieloletnich zainteresowań motoryzacją, radykalną ekologią czy subkulturami związanymi z mrocznymi stylami muzycznymi.

Główną doktryną projektową, jaką wyznaje Synwilczura, jest nekrofuturyzm, który na polu dizajnu przejawia się jako wykorzystywanie efektownych podzespołów, noszących w sobie potencjał wywoływania przyszłościowych skojarzeń, które jednak już z jakiegoś powodu zakończyły swój żywot w cyklu użytkowym produktu i znalazły się już na złomowisku czy wysypisku śmieci. Brawurowe podejście do konstrukcji w oparciu o najnowocześniejsze technologie wytwarzania i narzędzia projektowe oraz umiejętność wyzwolenia się z ograniczeń minimalizmu czy redukcjonistycznego racjonalizmu, pozwoliły stworzyć produkty niezwykle oryginalne i dość radykalnie odcinające się od zuniformizowanego peletonu wnętrzarskiego mainstreamu.

Produkty Synwilczura są potwierdzeniem bardzo dobrej kondycji kraju w dziedzinie wzornictwa przemysłowego i pozwalają ze spokojem patrzeć w przyszłość Żuław Wislanych mogących z powodzeniem pretendować do miana globalnego centrum cyborgizacji nadchodzącego ćwierćwiecza.

Na polu światopoglądowym Synwilczura dąży do powołania Pro Technosex Foundation - Żuławy Fraction, organizacji mającej działać na rzecz wykreślenia ASFR z listy psychicznych schorzeń oraz dla legalizacji związków partnerskich i małżeństw ludzi z robotami jako podstawowych komórek gwarantujących rozwój potęgi regionu i stały wzrost PKB kraju.

Wróć