"Uciekam na wieś, bo..." - wernisaż wystawy pokonkursowej

13.09.2012 - 30.09.2012

Moglibyśmy w tym miejscu puścić wodze fantazji, opowiadać lub pisać godzinami. Odpoczywamy, pracujemy, szukamy kontaktu z naturą poza miastem. Wieś staje się coraz częściej azylem bezpieczeństwa, ucieczką od codzienności, zgiełku, hałasu. Kojarzona jeszcze do niedawna z tym, co nie pasuje, jest zacofane dla współczesnego obserwatora stanowi źródło nieustającej inspiracji.

Ten nieco przewrotny tytuł dla uczniów szkól plastycznych był dużym wyzwaniem, Opisanie wsi pędzlem, ołówkiem czy dłutem okazało się zadaniem bardzo kreatywnym. Świadczy o tym ilość i różnorodność prac, które wpłynęły na konkurs. O wysokim poziomie artystycznym świadczą także opinie jurorów i ilość przyznanych nagród.

I Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Uciekam na wieś, bo…” powoli przechodzi do historii. Wiąże się z nim ogrom pracy nauczycieli i uczniów, wysiłek organizacyjny, ale przede wszystkim satysfakcja, że młodzież tak bardzo zainteresowała się tematyką wiejską. Na konkurs wpłynęło łącznie 455 prac w sześciu kategoriach (rysunek, malarstwo, rzeźba, fotografia, grafika warsztatowa i grafika komputerowa) z 30 szkół artystycznych. Patronat nad konkursem wpisanym do Ogólnopolskiego Katalogu Imprez Artystycznych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego objęli: Prezydent Miasta Elbląg Grzegorz Nowaczyk oraz Starosta Elbląski Sławomir Jezierski.

25 czerwca 2012 r. jury powołane przez Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej
w Warszawie: prof. Mariusz Dąbrowski – ASP Warszawa, prof. Wojciech Sęczawa – ASP Gdańsk, prof. Piotr C. Kowalski – UA Poznań dokonało oceny prac, przyznając nagrody w poszczególnych kategoriach.

Zapraszamy wszystkich na wernisaż wystawy pokonkursowej, na którym zostaną zaprezentowane najlepsze z prac, 13 września 2012 o godzinie 18.00 w Centrum Sztuki  Galeria El w Elblągu. Wystawa potrwa do końca września.

Dominika Lewicka-Klucznik
Liceum Plastyczne w Gronowie Górnym

Wróć