Wydźwięki / Resonances - międzynarodowy festiwal sztuki dźwiękowej

13.09.2014 - 20.09.2014

Centrum Sztuki Galeria EL zaprasza na międzynarodowy festiwal sztuki dźwięku WYDŹWIĘKI / RESONANCES, który będzie odbywał się w Galerii EL od 13 do 20 września 2014. W ramach festiwalu odbędą się warsztaty dźwiękowe i performance z udziałem najwybitniejszych przedstawicieli soundartu na świecie m.in. Fennesza i Lillevana. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny, lecz ze względu na ograniczoną liczbę miejsc na warsztaty obowiązywać będą wcześniejsze zapisy.

Zainteresowania Galerii EL eksperymentalną sztuką dźwięku mają swoje korzenie w zainicjowanych kilka lat temu cyklicznych warsztatach SoundLab`u, które mają charakter pracy artystycznej i adresowane są dla wszystkich, którzy chcą uczyć się tworzenia poprzez zabawę z dźwiękiem i poszukiwanie form skojarzeniowych z obrazem. Działania warsztatowe odbywały się także podczas realizacji międzynarodowego projektu ART LINE.

Projekt WYDŹWIĘKI / RESONANCES - międzynarodowy festiwal sztuki dźwiękowej - to zatem naturalna kontynuacja działań Galerii EL. Wydarzenie ma na celu ukazanie twórczości artystycznej w obszarze sztuki dźwiękowej, która w Polsce jest ciągle niszowa.
Założeniem festiwalu jest prezentacja sztuki dźwiękowej w kontekście innych dziedzin takich jak teatr eksperymentalny, video, instalacja, sztuka multimediów, performance. Ma on na celu ukazanie uniwersalności tej sztuki, a zarazem nowatorstwa w jej tworzeniu jak i wykonaniu. Na projekt składają się koncerty, performance, wykłady i warsztaty z dziedziny sztuki dźwiękowej, jak i prezentacja artystów polskich i zagranicznych działających na styku tych różnych dziedzin sztuki. Artyści zaproszeni do projektu to najwybitniejsi przedstawiciele soundartu na świecie. Korzystają z bardzo różnorodnego instrumentarium łączącego, nowoczesność z tradycją, pokazując asocjacje dźwięku z innymi mediami. Uczestnicy warsztatów będą mogli sprawdzić jak w swojej twórczości można wykorzystać nowoczesne technologie jak i tradycyjne narzędzia. Warsztaty zakończy wspólny performance. W ramach zadania powstanie również nowatorska instalacja dźwiękowa,
która znajdzie się w przestrzeni publicznej miasta.

Koncerty warsztaty i prelekcje poprowadzą: Fennesz (A) jeden z najbardziej rozpoznawalnych na świecie artystów tworzących w nurcie muzyki ambient, Lillevan (D) wybitny światowy twórca animacji i sztuki video występuje z wybitnymi artystami różnych dziedzin sztuki, podczas największych festiwali sztuki audio/video, Anna Zaradny (PL) uznana w kraju i zagranicą artystka sztuk wizualnych, kompozytorka, improwizatorka, artystka sound artu, animatorka festiwali muzycznych.
W projekcie wezmą również udział:
- Aymeric Hainaux (F);
- Rob Curgenven (AUS);
- Zavoloka (UA);
- Danil Akimov (RUS);
- Gieskes (NL);
- Emiter (PL);
- Marcin Borchardt (Gdyńska Szkoła Filmowa);
- Ludomir Franczak (PL).

Szczegółowy program i informacje na stronie resonances.galeria-el.pl.
Zadanie jest dofinansowane ze środków MKiDN.

Wróć