Wystawa grafik Andrzeja Urbanowicza

14.03.2012 - 28.03.2012

W Krużganku Galerii EL tylko na dwa tygodnie zagoszczą niebywałe grafiki wybitnego polskiego artysty, Andrzeja Urbanowicza (1938-2011), ikony polskiego undergroundu artystycznego.

Andrzej Urbanowicz to jedna z najbardziej barwnych postaci polskiej bohemy artystycznej, wizjoner, jeden z najwybitniejszych twórców kultury alternatywnej i XX-wiecznych polskich artystów, nieustannie wytyczający nowe szlaki. 

Andrzej Urbanowicz był artystą oryginalnym, artystą przez wielkie A, indywidualistą, buntownikiem, pionierem myślenia alternatywnego, nonkonformistycznej duchowości, kultury new age i postmodernizmu, ale też był prekursorem polskiej sztuki psychodelicznej, miłośnikiem chaosu, sztuki bizarre, kiczu i surrealizmu Reprezentował ekstremalne artystycznie postawy, zawsze jasno deklarował swoje poglądy artystyczne. Wyrażał to nie tylko za pośrednictwem malarstwa, grafiki, aranżacji przestrzennych czy działań parateatralnych. Był też eseistą, tłumaczem, performerem, krytykiem i teoretykiem sztuki. 

Więcej o Andrzeju Urbanowiczu dowiedzą się Państwo podczas wieczoru 14 marca. Przygotowaliśmy dla Państwa pierwszy numer Elbląskiego Informatora Kulturalnego, w którym ukazał się artykuł o życiu artysty.

Będzie możliwość zakupu dzieł artysty. Jest to niebywała okazja, ponieważ z dnia na dzień ubywa prac Andrzeja Urbanowicza. Zamawiane są przez muzea i kolekcjonerów sztuki.

Galeria EL dwukrotnie gościła prace Andrzeja Urbanowicza – podczas I Parady Sztuki Nowoczesnej w 1963 roku oraz podczas wystawy indywidualnej w 1996 roku.

Wróć